Rodzinne wakacje w kamperze - o czym pamiętać?

 
Wakacje w kamperze stają się coraz popularniejszym sposobem na rodzinne wyjazdy. Kamper zapewnia nam dużą samodzielność i swobodę - nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni czasowo (bo nie musimy dotrzeć na nocleg o określonej porze), możemy też na bieżąco zmieniać plan wycieczki. Zanim jednak wybierzemy się w rodzinną podróż kamperem, warto pamiętać o kilku sprawach.


Zakup czy wynajem kampera?

Decyzja dotycząca zakupu lub wynajmu będzie zależna od wielu czynników. Jeśli nigdy nie jeździliśmy kamperem, rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się wynajem. Po powrocie z wakacji po prostu oddajemy samochód do wypożyczalni i nie musimy martwić się o naprawy, garażowanie czy OC. Wynajem kampera w Krakowie realizuje firma MSKamp.pl

Zanim jednak zdecydujemy się na wypożyczenie kampera, warto dokładnie przeliczyć koszty. W przypadku tygodniowych wakacji wynajem zapewne będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak wybieramy się na 6-tygodniową wyprawę po Europie, może się okazać, że taniej będzie kupić stary pojazd i sprzedać go po powrocie.

Wstępny plan podróży

Jeśli decydujemy się na rodzinne wakacje w kamperze, warto wziąć pod uwagę wiek uczestników. Kilkuletnie dzieci będą zainteresowane innymi atrakcjami niż nastolatkowie. Wstępny plan podróży będzie również niezbędny, aby sprawdzić przepisy obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy możemy np. nocować przy obiektach turystycznych, aby uniknąć nieprzyjemności czy mandatów.

Instrukcja obsługi kampera

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup, czy wynajem kampera, przed wyjazdem warto zapoznać się z jego “obsługą”. Musimy wiedzieć jak podłączyć pojazd do sieci elektrycznej, napełnić zbiornik na wodę czy opróżnić toaletę. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie ze sobą starej, dobrej instrukcji obsługi. W wypożyczalniach pracownicy zazwyczaj dokładnie szkolą klientów z obsługi kampera, ale łatwo pogubić się w natłoku informacji. 

Ubezpieczenie pojazdu

Jeśli zdecydujemy się na wynajem, koniecznie upewnijmy się, że samochód jest ubezpieczony i posiada dużo szerszy pakiet niż zwykłe OC. Posiadając własny pojazd, również należy zabezpieczyć się na czas podróży. Do wyboru, oprócz standardowych pakietów, mamy tzw. exclusive policies, które zapewniają dodatkową ochronę na terenie całej Unii Europejskiej przez 180 dni lub cały rok. Więcej informacji na: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/motorhome-insurance/.

Kamper może być idealnym sposobem na spędzenie wspaniałych, rodzinnych wakacji, które będziemy wspominać przez długie lata. Wystarczy spakować samochód, zabrać najbliższych i wyruszyć w drogę!