Superpielęgnacja, czyli jak odpowiednio dbać o włosy suche, przetłuszczające się i farbowane?


Superpielęgnacja, czyli jak odpowiednio dbać o włosy suche, przetłuszczające się i farbowane?

Każdy rodzaj włosów wymaga odpowiedniej pielęgnacji, dlatego błędem jest używanie kosmetyków przeznaczonych dla innego typu włosów niż ten, który posiadamy. W zależności bowiem od tego, czy mamy włosy suche czy ze skłonnością do przetłuszczania, będą wymagały innego podejścia i dobrania innego rodzaju produktów. Jeszcze inaczej wygląda sprawa pielęgnacji włosów farbowanych, ponieważ w tym przypadku nie tylko musimy zadbać o ich prawidłową kondycję, ale również zachować ich blask i utrzymać głębię koloru. Dlatego podpowiadamy, jak prawidłowo dbać o włosy suche, tłuste oraz farbowane. Odpowiedzią może być… superpielęgnacja!

Superpielęgnacja – czego potrzebują włosy suche i ze skłonnością do przetłuszczania?


Włosy suche mają zdecydowanie większą podatność na zniszczenia. Są dość kruche, przez co często się łamią i rozdwajają. Ich cechą charakterystyczną jest także to, że trudno się je rozczesuje, zarówno po umyciu, jak również na sucho. Ponadto są pozbawione blasku i często się puszą, elektryzują. Włosy suche bardzo ciężko ułożyć. Najlepiej wyglądają zaraz po umyciu, natomiast w ciągu dnia stają się coraz mniej lśniące. Superpielęgnacja włosów suchych powinna więc obejmować głównie ich nawilżenie, czyli zamknięcie łuski włosa i pozostawienie wody w jej środku. Osiągniemy ten efekt, jeśli będziemy myć włosy w chłodnej wodzie.

Superpielęgnacja włosów suchych to przede wszystkim stosowanie po każdym myciu odżywek i masek nawilżających, np. marki Garnier. Ważne, aby zawierały składniki takie jak masło shea, keratynę czy olejki. Ponadto pamiętajmy o prawidłowej stylizacji. Po umyciu włosów suchych najlepiej pozwolić im samodzielnie wyschnąć. Jeśli już musimy użyć suszarki, konieczne ustawmy ją na chłodny nawiew. Unikajmy również częstego korzystania z prostownicy i lokówki. W przeciwnym wypadku nawet najbardziej fachowo przeprowadzona superpielęgnacja nie przyniesie zadowalających efektów.

Innego rodzaju pielęgnacji wymagają włosy ze skłonnością do przetłuszczania się. Wiąże się ona przede wszystkim z doborem odpowiednich kosmetyków. W ich składzie powinny znajdować się głównie substancje o lekkiej formule, natomiast należy wystrzegać się silikonów, ponieważ nadmiernie obciążają włosy, a także składników drażniących i alkoholu. Włosom ze skłonnością do przetłuszczania się nie służą kosmetyki i produkty do ich stylizacji, ponieważ również działają obciążająco.

Jeśli chodzi natomiast o ich mycie, to przede wszystkim nie należy z nim przesadzać, ponieważ – wbrew pozorom – może im zaszkodzić. Najlepiej myć włosy ciepłą wodą, a po użyciu kosmetyków do mycia, spłukać je chłodną. Jeśli zmagamy się z problemem nadmiernego przetłuszczania się włosów, musimy poznać jego przyczynę, ponieważ dolegliwość ta może się wiązać na przykład ze zmianami hormonalnymi. W tym przypadku, aby skutecznie zniwelować problem tłustych włosów, koniecznym będzie podjęcie odpowiedniego leczenia.

Superpielęgnacja – jak pielęgnować włosy farbowane?

Głównym zadaniem pielęgnacji włosów farbowanych jest utrzymanie ich blasku oraz głębi koloru, który możemy zaobserwować zaraz po dokonaniu koloryzacji. W tym celu najlepiej sięgnąć po produkty przeznaczone specjalnie do włosów farbowanych. Na rynku możemy znaleźć takie szampony oraz kosmetyki pielęgnacyjne, czyli odżywki i maski, np. Garnier Fructis Color Resist czy Garnier Hair Food Goji. Takie produkty powinny mieć w swoim składzie również substancje regenerujące strukturę włosa, ponieważ farbowanie zdecydowanie je osłabia, przez co włosy stają się kruche i łamliwe. O włosy farbowane należy dbać szczególnie latem, gdy są one narażone na działanie promieni słonecznych. Wówczas sięgajmy po kosmetyki z filtrem UV. Kompleksowa superpielęgnacja na pewno korzystnie wpłynie na stan włosów!

Warto też wypróbować szampon odbudowujący KEMON ACTYVA, który oczyszcza i chroni skórę głowy, a dodatkowo sprawi, że włosy będą miękkie i puszyste.