Arsenał odśnieżania

odśnieżarka do śniegu

Odśnieżanie jest poważnym problemem i każdy, kto się musiał z tym mierzyć w praktyce, na pewno dobrze o tym wie. Dlatego warto jest powiedzieć sobie kilka słów o narzędziach, jakie przydają się przy tym w codziennych warunkach.


Odśnieżanie samochodu

Wszyscy kierowcy, a zwłaszcza ci, którzy nie mają możliwości umieszczenia samochodu na noc w garażu, muszą go odśnieżyć przed jazdą. Ci, którzy samochód schowają w garażu, też będą musieli go odśnieżyć, jeśli na przykład zostawią go na 8 godzin przed miejscem pracy. Jest to zadanie tym bardziej poważne, że trzeba uzyskać wynik zapewniający odpowiednią widoczność w czasie jazdy, czystość karoserii, by śnieg nie spadał na inne pojazdy w okolicy, jak również należy być na tyle ostrożnym, by nie uszkodzić samochodu.

Na początek warto skorzystać ze środków chemicznych do rozpuszczania śniegu i lodu. Środki do zamków są skuteczne zwłaszcza w niskich temperaturach, kiedy zamek zamarznie i pomimo otwierania pilotem, nie jesteśmy w stanie go ruszyć. Podanie odrobiny środka pod ciśnieniem do zamka sprawia, że bardzo szybko problem znika i można otworzyć drzwi.

Drugi środek chemiczny to środek do odmrażania szyb. On z kolei jest efektywny, gdy warstwa śniegu czy lodu na szybie jest cienka, a temperatura nie przekracza -5 stopni Celsjusza. Można korzystać z takich środków w każdych warunkach, ale na dużą warstwę śniegu i przy silnym mrozie są prawie nieskuteczne. W warunkach optymalnych szyba w moment będzie czysta.

Najważniejsze narzędzie jest jednak mechaniczne. Jest to drapaczka do szyb, najlepiej w połączeniu ze specjalną miotełką. Za pomocą miotełki zrzucamy najpierw śnieg z szyby i reszty karoserii, a potem drapaczką usuwamy resztę oblodzenia z szyb. Warto jest tutaj postawić na możliwie długą rączkę drapaczki, co ułatwia manewrowanie nią i wydłuża ramię siły. W ten sposób praca jest łatwa, szybka i wygodna.

Szufle do odśnieżania

Szufla to jeden z symboli zimy w naszym kraju. Może mieć wiele postaci. Jedną z najciekawszych z nich jest łopata do ściągania śniegu z dachu. Taka łopata do ściągania śniegu z dachu ma odpowiedni kształt dopasowany do pracy nad głową i rączkę teleskopową tak, by można było sięgnąć wyżej i pociągnąć śnieg ze sobą. Zazwyczaj łopata do ściągania śniegu z dachu posiada także odpowiednie wykończenie, które będzie chroniło pokrycie dachu przed uszkodzeniami mechanicznymi, jakie mogłyby powstać przy użyciu nieodpowiedniego narzędzia.

Wszystkie kupowane przez nas szufle powinny być bardzo wytrzymałe, ponieważ zakup szufli delikatnej to najczęstszy błąd śnieżnych amatorów. Są one oczywiście trochę tańsze od tych wzmacnianych metalem w kluczowych miejscach, ale wcale nie jest to oszczędność przynosząca realne korzyści. Z drugiej strony, zakup w pełni metalowej szufli to spory wydatek i do tego spory ciężar, a do tego ryzyko spowodowania uszkodzeń w otoczeniu, które się odśnieża. Trzeba wyważyć tu wszystkie racje i kupić szuflę wygodną i wzmocnioną, ale też taką, która nie będzie przypominała szpadla.