Woda termalna w kosmetykach – w czym tkwi jej sekret?


Hipoalergiczna woda termalna wykazuje właściwości nawilżające i kojące podrażnienia, dzięki czemu sprawdza się do pielęgnacji skóry z problemami. Jej lecznicze działanie wykorzystywane jest w uzdrowiskach oraz do opracowywania wysokiej jakości kosmetyków.


Właściwości wody termalnej

Woda termalna pochodzi z naturalnych, skrywanych głęboko pod ziemią źródeł oraz obfituje w minerały i mikroelementy. Największą jej zaletą jest nieskazitelna czystość mikrobiologiczna. Pod wpływem ciepła zachodzą w niej reakcje, wskutek których produkuje jeszcze więcej cennych składników. Skład wód termalnych zależy od punktu poboru – każde źródło różni się pod tym względem. W ich składzie wyróżnić można:
- pierwiastki śladowe,
- minerały (potas, siarka, krzem, selen, wapń),
- aniony i kationy,
- mikro- i makroelementy.

Nienaganny skład i czystość sprawiają, że wody termalne stosowane są w różnego rodzaju uzdrowiskach do wspierania kuracji leczenia trądziku, rumienia, atopowego zapalenia skóry i łuszczycy. Woda termalna doskonale nawilża skórę, zmniejsza jej reakcję na czynniki zewnętrzne i łagodzi podrażnienia. Przekłada się to na ukojenie i zmniejszenie zaczerwienienia skóry. 

Woda termalna w kosmetykach

Kosmetyki bazujące na wodzie termalnej można stosować do każdego rodzaju skóry: dojrzałej, normalnej, naczynkowej, mieszanej. Sięgać po nie mogą również osoby z problemami skórnymi, np. trądzikiem. Preparaty, w których się znajdują, można stosować bez względu na porę roku. Występują one zarówno pod postacią kremów, balsamów, jak i mgiełek. Ze względu na swoje właściwości kojące i łagodzące podrażnienia, można ich używać także po opalaniu się czy zabiegach dermatologicznych. W aptekach dostępne są całe serie kosmetyków w różnych formach i konsystencjach, chociaż największą popularnością cieszą się te w postaci sprayu. Ze względu na to, że każde ze źródeł tych wód różni się między sobą składem, produkty, które powstały na ich podstawie, wykazują różne działanie. Przykładem są produkty francuskiej marki Avene – woda termalna w ich składzie znajduje się ze źródła Saint Odile. Mogą je stosować osoby w każdym wieku i różnymi problemami skórnymi (w tym z poparzeniami i bliznami). Bez względu na wybrany produkt możesz się cieszyć ich wysoką skutecznością – w końcu nie bez przyczyny przemysł kosmetyczny używa ich już od 70 lat.