Aranżacja salonu z kuchnią w 5 krokach. Jak stylowo połączyć pokój dzienny z aneksem kuchennymTwoje mieszkanie jest niewielkich rozmiarów? Lubisz otwarte przestrzenie? Chcesz stworzyć pomieszczenie, które umożliwi domownikom spędzanie czasu razem? Odpowiedzią aranżacyjną na te wszystkie pytania jest połączenie salonu z kuchnią. 

Pokój dzienny z aneksem kuchennym to już nie tylko rozwiązanie dla właścicieli niewielkich mieszkań. Połączenie to stało się trendem, który ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Stąd salon połączony z kuchnią często spotkamy nawet w dużych domach.

Nasz poradnik pokaże Ci, jak w 5 krokach stylowo urządzić salon z kuchnią. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę oraz jak dobrze wykorzystać każdą wolną przestrzeń w mieszkaniu.


Krok 1: Oddzielenie salonu od kuchni

Najlepiej sprawdzającym się sposobem jest umowne rozdzielenie pomieszczeń za pomocą mebli. Kanapa, szafki albo wyspa kuchenna są najczęściej wykorzystywane do oddzielenia poszczególnych stref. Ułożenie mebli w taki sposób, by rozdzielały pomieszczenia, umożliwia zasłonięcie z poziomu salonu prac kuchennych, którym lubi towarzyszyć mały bałagan.
Wyspa kuchenna pozwala domownikom lub gościom dołączyć do prac kuchennych. Jeśli wyspa jest wysoka od strony salonu, dołącz do niej wysokie, barowe krzesła. Dzięki temu goście bądź domownicy spędzą z Tobą czas, pijąc ulubiony napój, nawet jeśli Ty przygotowujesz posiłki w kuchni.

Jeżeli chcesz wyznaczyć nieco mocniejszą granicę między kuchnią i salonem, wykorzystaj drzwi przesuwne lub zwijane w harmonijkę. Zamontowane w ścianie zajmują niewiele miejsca, co jest niezwykle istotne, jeśli nie masz go za dużo do wykorzystania.


Krok 2: Dopasowanie mebli

Jest to niezwykle istotne, ponieważ całościowo salon z kuchnią będą stanowiły jedno pomieszczenie. Dopasować meble można na kilka sposobów.

Jednym z nich jest wybór takich frontów mebli kuchennych, które będą współgrały z wyposażeniem w salonie. Nie muszą być identyczne - mogą łączyć się jednakową kolorystyką, klamkami czy strukturą powierzchni.

Kolejnym sposobem jest urządzenie kuchni w minimalistycznym, jednakowym stylu. Pozwoli to na większą dowolność w wystroju salonu. Kuchnia w jednolitym kolorze, szczególnie białym lub szarym, będzie dobrze komponowała się z każdą aranżacją salonu. Jednak takie rozwiązanie najlepiej prezentuje się w nowoczesnym wystroju wnętrz.

Częstym problemem osób, wybierających meble do otwartej kuchni, jest znalezienie takich, które schowają wszystkie przyrządy kuchenne. Nie chcemy, aby z salonu było widać wyposażenie naszej kuchni. Pamiętaj, że garnki czy maszyny kuchenne możesz wyeksponować otwartymi półkami. Wystarczy ładnie ułożyć przedmioty i dbać o ich porządek, a staną się efektowną dekoracją Twojej kuchni.


Krok 3: Podłoga – jak połączyć panele z płytkami?

Panele w salonie, płytki w kuchni – to schemat tak oczywisty, że często nawet nie rozważamy innych możliwości. Kiedy jednak łączymy salon z kuchnią można pozwolić sobie na odejście od ustalonych wzorców. 

Panele będą świetnie prezentować się również w aneksie kuchennym. Jeśli tylko wystrój salonu i kuchni skomponowany jest w podobnym stylu i wybrane panele pasują do obydwu pomieszczeń, możesz śmiało decydować się na takie rozwiązanie. Martwisz się, że panele w kuchni szybko ulegną zniszczeniu poprzez plamy powstające w wyniku gotowania? Wybierz panele z wysoką klasą ścieralności, a problem nieczystości zniknie.

Jeśli wystrój kuchni nieco różni się od aranżacji salonu, przez co panele i płytki również będą w odmiennym stylu, wykorzystaj listwę rozdzielającą. Poprowadzona na łączeniu płytek z panelami podkreśli granicę salonu z kuchnią. Wybierz listwę pasującą kolorem do dwóch rodzajów podłogi i sposób na zestawienie płytek z panelami gotowy.

W przypadku, kiedy wystój salonu z kuchnią jest podobny, możesz połączyć panele z płytkami bez listwy rozgraniczającej. Płynne przejście osiągniesz, jeśli kilka kafelek wejdzie w strefę wypoczynkową lub kiedy panele wypełnią mały fragment kuchni.


Krok 4: Aranżacja oświetlenia

Najważniejsze, aby oświetlenie salonu ze światłem kuchennym nie przeszkadzało sobie wzajemnie. W kwestii łączenia lamp mamy sporą dowolność. Możemy zestawiać ze sobą różne rodzaje lamp – kinkiety, lampy wiszące czy plafony – pamiętając jedynie o spójności stylów.

Aneks kuchenny zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, dlatego warto zastosować w nim lampy punktowe oświetlające blaty. Pamiętaj o odpowiednim doborze mocy żarówek – niech światło sprzyja gotowaniu i przyrządzaniu posiłków. Aby dodać stylowości kuchni, zawieś kilka lamp dekoracyjnych nad wyspą kuchenną. Dadzą jeszcze ciekawszy efekt, jeśli zasilisz je ciepłym, rozproszonym światłem. Jeśli Twoja strefa kuchenna jest nieco większych rozmiarów, możesz zdecydować się na lampę wiszącą bądź nowoczesną lampę sufitową zawieszoną w centralnym punkcie kuchni.

Salon najlepiej oświetlić za pomocą lampy centralnej i pobocznego światła. W roli oświetlenia głównego najlepiej sprawdzi się nowoczesny plafon ze sklepu internetowego lub lampa wisząca. Natomiast znakomitym światłem wspomagającym będą kinkiety lub lampy stojące. Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu lamp stojących i wiszących. Niech oświetlenie salonu nie koliduje z lampami kuchennymi.


Krok 5: Salon miejscem wypoczynku, kuchnia miejscem kulinarnych eksperymentów

Obawiasz się, że zapachy i odgłosy dobiegające z kuchni uniemożliwią pełen relaks w salonie? Nowoczesne okapy kuchenne potrafią całkowicie pochłonąć zapachy towarzyszące gotowaniu. Jednocześnie ich praca jest niezwykle cicha, dzięki czemu hałas nie zburzy odpoczynku w salonie. Pamiętaj, że połączenie kuchni z salonem umożliwia domownikom spędzanie więcej czasu razem. Dlatego, jeśli bawisz się z dziećmi w salonie, a Twoja ukochana przygotowuje dla Was posiłek, możecie wszyscy uczestniczyć w rozmowie i rodzinnych zabawach.