Krótki żakiet czy długa marynarka – co wybrać?


Późna wiosna i lato pozwalają na większą swobodę w kreowaniu stylizacji. Możemy pozbyć się ciężkich kurtek czy płaszczy. Idealnym dodatkiem zarówno na co dzień, jak i od święta jest marynarka. W sklepach mamy duży wybór różnych modeli. Pozostaje jednak dylemat, jaki fason wybrać – krótki żakiet czy długą marynarkę. Poniżej więc prezentuję kilka ważnych rad, czym kierować się podczas zakupu i tworzenia looku.

Krótki żakiet – dla kogo?

Krótki żakiet doskonale prezentuje się z sukienkami ołówkowymi podkreślającymi talię czy spódnicami z wysokim stanem. Jest na tyle uniwersalny, że można go skomponować również z rozkloszowanymi sukienkami. Bez przeszkód można je zakładać również do eleganckich spodni w wysokim stanem takich jak np. cygaretek. Krótkie żakiety są idealne na imprezy okolicznościowe typu wesela, komunie czy chrzciny. Bez najmniejszych wyrzutów sumienia mogą zakładać go panie o niskim wzroście. Taki krój żakietu z pewnością nie zaburzy ich proporcji sylwetki. Wysokie osoby dla zachowania proporcji ciała, powinny komponować go z rozkloszowanymi sukienkami. Wybór modeli jest naprawdę ogromy i każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Dużą popularnością cieszą się żakiet channel, pudełkowy, z wiązaniem czy żakiet taliowany.


Długa marynarka – dla kogo?

Długa marynarka damska jest już bardziej wymagająca od żakietu. Tutaj zdecydowanie liczy się zgrabna sylwetka. Polecana jest więc paniom wysokim o szczupłych kształtach. Panie średniego wzrostu również mogą go wybrać podarunkiem, że zachowają właściwe proporcje sylwetki. Przede wszystkich must have w tym wypadku są buty na wysokim obcasie – szpilki, które podkreślają nogi oraz obcisłe, wąskie spodnie. Długi żakiet bez problemu można jest skomponować z klasycznymi spodniami w kant czy cygaretkami. Aby jeszcze bardziej podkreślić całość stylizacji, warto sięgnąć modele, które mają marszczone rękawy. Wiele pań z powodzeniem stosuje też zabieg z podwijaniem rękawów.

Długa marynarka jest również bardzo uniwersalna. Sprawdzi się na codzienne wyjścia, które nie są bardzo zobowiązujące względem stroju. Z powodzeniem może też nam posłużyć jako świetna alternatywa dla płaszcza, a nawet sukienki. 


Mam nadzieję, że teraz już wiecie co wybrać krótki żakiet czy długą marynarkę. Wszystko zależy od tego, jaką sylwetkę posiadacie oraz z czym chcecie go zestawić. Kierując się powyższymi zasadami, jestem pewna, że stworzycie oryginalną stylizację odpowiednią zarówno na codzień, jak i od święta. Nie ulega też wątpliwości, że warto w swojej szafie mieć oba te modele. Duży wybór marynarek idealnych do każdej sylwetki znajdziecie na stronie TakeShop