Dom przyjazny dzieciom. Sprawdź, czy o wszystkim pomyślałeś


Rodzina z dziećmi to potencjalny odbiorca mieszkania na rynku pierwotnym. Podczas urządzania wnętrz nie można zatem zapomnieć o potrzebach jej najmłodszych mieszkańców. Właściwe rozplanowanie elementów wyposażenia i zastosowanie kilku przemyślanych rozwiązań powinno zapewnić bezpieczeństwo, na które zasługuje każdy członek rodziny. Przeanalizuj, czy twój dom ma wszystko, co niezbędne do zagwarantowania świętego spokoju.


Dobry klimat

Odpowiednia temperatura i dobra jakość powietrza są podstawą właściwego funkcjonowania organizmu dziecka. Jeśli za oknem na dobre rozgościł się smog, a w mieszkaniu akurat przyszedł czas na sezon grzewczy, nie trudno o infekcje i ogólne złe samopoczucie. O nawilżenie i oczyszczenie powietrza zadba oczyszczacz lub nawilżacz, albo oba urządzenia w jednym. Siła reklamy jest ogromna, moda na inteligentne urządzenia i sprytne patenty również, lecz gdy w grę wchodzi zdrowie dziecka, cena i trendy grają drugorzędną rolę. Warto zadbać o właściwy klimat w pomieszczeniu dedykowanym najmłodszym. Możliwość zrobienia zbawiennego uchyłu bądź częściowego rozszczelnienia albo też otwarcia nawiewników okażą się pomocne w walce o wentylację na wysokim poziomie.

Nie bój się ciemności

Rodzice małych dzieci ze szczególną atencją podchodzą do tematu snu dziecka. By było to możliwe, należy zapewnić dziecku warunki do odpoczynku. Nieodzownym elementem rytuału jest zaciemnienie pomieszczenia, w którym ma zasnąć maluch. Będzie to możliwe dzięki roletom nieprzepuszczającym światła, z odpowiednią powłoką odbijającą promienie słoneczne, czy też zasłony z grubego materiału o podobnych jak rolety właściwościach. Hitem ostatnich lat są rolety dzień/noc, które pozwalają regulować ilość światła wpadającego do pomieszczenia bez konieczności całkowitego odcięcia od jasności. Przy okazji rytuału wyciszenia można zadbać o boczne, bardziej dyskretne światło w postaci lampki nocnej o delikatnej poświacie. Warto o rozmieszczenie punktów świetlnych zadbać jeszcze na etapie malowania ścian. Dla zapominalskich świetną alternatywą będą mobilne lampki podłączane do kontaktu, czy ich ledowe odpowiedniki.

Bezpieczeństwo zawsze w cenie

Najistotniejszą kwestią w domu przyjaznym dzieciom jest bezpieczeństwo. By je w pełni zagwarantować, nie można zapomnieć o dobrych nawykach chowania rzeczy, potencjalnie uważanych za niebezpieczne dla dziecka - mówi pracownik Atom Deweloper Mieszkania w Siechnicach. Umieszczenie chemii gospodarczej, kosmetyków, czy leków poza zasięgiem małych rączek będzie możliwe dzięki racjonalnemu rozplanowaniu rozmieszczenia szafek w strategicznych pomieszczeniach, jak kuchnia, czy łazienka. Wysoko usytuowane, czasem zamykane na klucz i trudne do sforsowania. To podstawowe zasady niedostępnego dla dziecka mebla. Żadne troskliwy rodzic nie zapomni również o sprytnych systemach tymczasowo zabezpieczających jak plastikowe klipsy, zasuwki, naklejane gumowe narożniki, odbojniki drzwi, a także zabezpieczenia kontaktów montowane na wcisk i zaopatrzone w kluczyk do demontażu. Dla rodzin posiadającym mieszkanie z antresolą niezbędne okażą się wszelkiego rodzaju bramki, czy barierki, które uniemożliwią młodemu odkrywcy samodzielne ich otwarcie.

Wiele mówi się o domu przyjaznym dzieciom, zwierzętom, środowisku. Oprócz kategoryzowania, które wiąże się z konkretnymi rozwiązaniami, trzeba powiedzieć, że dom powinien być przede wszystkim przyjazny jego mieszkańcom. Pociecha, pupil, dorosły–każdy powinien czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie.