Firma sprzątająca – pomysłem na biznes dla mam


Własny biznes to świetny pomysł, zwłaszcza gdy z różnych przyczyn nie można pracować na etacie. W przypadku bycia mamą pogodzenie pracy na etacie z macierzyńskimi obowiązkami bywa trudne. Z czasem, gdy dziecko jest na tyle duże, aby móc uczęszczać do przedszkola czy szkoły, czasu jest coraz więcej. Można więc wykorzystać go na założenie własnego biznesu. Kto wie, może okaże się to interes życia, przynoszący spore dochody. Sprawdźmy, czy warto założyć firmę sprzątającą.


Firma sprzątająca – zalety i wady

Brak konieczności posiadania dużych funduszy

Firma sprzątająca to jeden z prostych biznesów. Nie wymaga on specjalistycznych kwalifikacji zawodowych. Do jej prowadzenia nie potrzebujemy też żadnego pozwolenia, zezwolenia czy dużych nakładów finansowych. Na samym początku nie trzeba dużo inwestować. Najważniejszy jest zakup odpowiednich środków czyszczących, mopów, ścierek, czy szczotek. Z czasem, gdy przeanalizujemy rynek lokalnych pod względem jego potrzeb, będziemy mogli zainteresować w specjalistyczne maszyny tj. odkurzacze piorące czy myjki.


Jeśli jest się osobą bezrobotną, można ubiegać się o przyznanie środków na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej z urzędu pracy. Ustawa określa szczegółowe warunki, kto i w jakich sytuacjach może skorzystać z takiej pomocy.

Duża elastyczność świadczonych usług

Firma sprzątająca może świadczyć kilka różnych usług, dzięki temu zapewni sobie ciągłość pracy i dochodów. Może specjalizować się np. w sprzątaniu: prywatnych domów, strychów, biur, magazynów, myciu okien, klatek schodowych, sprzątaniu po imprezach plenerowych, okolicznościowych, praniu dywanów, tapicerek samochodowych czy czyszczeniu elewacji budynków. Można też oferować usługi porządkowania posesji czy koszenia trawy. Im dłuższa działalność, tym większa gwarancja dopasowania świadczonych usług do potrzeb rynku. Warto pamiętać, że duże jest zapotrzebowanie usługi sprzątające, zwłaszcza że przedsiębiorcy wolą wynająć firmę, niż zatrudniać dodatkowego pracownika, który się tym zajmie.

Mobilność usług

Prowadzenie firmy sprzątającej z założenia zakłada mobilność. Firma będzie musiała się przemieszczać, aby świadczyć usługi w różnych miejscach. Konieczne jest więc posiadanie własnego samochodu i prawa jazdy. Niektórzy od razu decydują się na zakup busa, inni na samochody osobowe typu combi. Mobilność ma swoje plusy, jak i minusy. Nie musimy wynajmować biura, ale będziemy musieli ponosić koszty utrzymania i eksploatacji samochodu. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli myślimy o tego typu działalności.

Elastyczność godzin pracy

Usługi firmy sprzątającej mogą być świadczone o różnych godzinach i porach dnia. Najczęściej sprzątanie w biurach, czy zakładach pracy odbywa się po zakończeniu pracy pracowników etatowych. W przypadku sprzątania mieszkań, domów prywatnych sprząta się rano, pod nieobecność domowników. Natomiast pranie dywanów możemy wykonywać nawet w miejscu naszego zamieszkania, o dowolnej porze dnia. Zobowiązujący jest dla nas termin zwrotu przedmiotów. Wszystko więc zależy od indywidualnych ustaleń z klientem.

Samo założenie firmy sprzątającej od strony formalnej nie jest też tak skomplikowane, jak może się wydawać. Naprawdę nie zabiera dużo czasu. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy to się opłaca na naszym rynku lokalnym.