Jak rozpoznać, że Twoje dziecko bierze narkotyki? Objawy używania substancji psychoaktywnychGdy dziecko bierze narkotyki, zwykle rodzice nie mają o tym pojęcia, ponieważ nastolatek potrafi doskonale ten fakt ukryć. Dlatego też niezwykle ważna jest szybka reakcja rodziców na jakiekolwiek niepokojące sygnały. Przedstawiamy najbardziej typowe objawy używania substancji psychoaktywnych, które pomogą w porę zareagować.

Jak rozpoznać, że dziecko bierze narkotyki?

Droga od pierwszego kontaktu z narkotykami do uzależnienia nie jest zbyt długa i poprzedzają ją pewne oznaki. Niektóre ze zmian, które opiszemy poniżej, jednak wcale nie muszą od razu świadczyć o tym, że dziecko zaczęło brać narkotyki. Nasze podejrzenia mogą okazać się słuszne dopiero, gdy zauważymy więcej niż kilka wymienionych objawów.
Nie każdy kto zażył narkotyk od razu staje się narkomanem.


Objawy zażywania narkotyków

Zmiany, jakie zachodzą w nastolatku, który sięga po narkotyki dotyczą zarówno zachowania, jak i wyglądu. Oto najważniejsze objawy mogące świadczyć o tym, że dziecko zażywa środki odurzające:

Zmiany w zachowaniu:

- huśtawka nastrojów - w jednej chwili jest nienaturalnie ożywione, a niedługo później ospałe i obojętne;
- nadmierny apetyt lub jego brak;
- zamknięcie w sobie;
- porzucenie dotychczasowych zainteresowań;
- izolowanie się od domowników;
- problemy w szkole (konflikty z nauczycielami, wagary);
- potrzeba natychmiastowej gratyfikacji;
- bunt, nagłe napady agresji;
- nagła zmiana grona znajomych;
- spędzanie coraz więcej czasu poza domem, późne powroty, nocne przebywanie poza domem;
- częste wietrzenie pokoju, używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza;
- krótkie rozmowy telefoniczne, podczas których używane są tajemnicze określenia;
- zmiany w porach spania;
- wrogość, agresja przeciwko innym;
- poczucie osamotnienia, pokrzywdzenia;
- kłopoty z koncentracją;
- kłamstwa, podkradanie pieniędzy, wynoszenie z domu wartościowych rzeczy. 

Zmiany w wyglądzie:

- nagły spadek masy ciała;
- częste przeziębienia, przewlekły katar, kaszel, krwawienie z nosa;
- bóle głowy;
- suchość w ustach;
- częste oblizywanie warg językiem;
- nienaturalne blade palce;
- problemy z zębami;
- noszenie koszul z długim rękawem w ciepłe i upalne dni;
- nagłe pojawienie się trądziku;
- częstsze urazy podczas zajęć sportowych, dłuższy okres rekonwalescencji;
- przekrwione oczy, rozszerzone lub zwężone źrenice;
- brak zainteresowania swoim wyglądem;
- nieprzestrzeganie zasad higieny;
- ślady po ukłuciach; 
- bełkotliwa, niewyraźna mowa;
- słodkawa woń zapachu ciała i oddechu. 

Więcej informacji na temat oznak brania narkotyków znajdziesz w artykule przygotowanym przez Ośrodek Nowe Życie: Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków? 

Dlaczego dzieci i młodzież sięgają po narkotyki?

Uzależnienie od narkotyków wśród dzieci i młodzieży stanowi coraz częstsze zjawisko. Wpływa na to nie tylko coraz łatwiejszy dostęp do środków odurzających, ale i kultura ,,brania” - coraz częściej sięga się po narkotyki na imprezach, spotkaniach towarzyskich i uznaje się to za coś naturalnego. Przyczyny zażywania narkotyków wśród dzieci i młodzieży mogą mieć różne podłoże, dlatego trudno jest wskazać jednoznaczne powody sięgania po środki odurzające. Niemniej jednak można wyróżnić kilka podstawowych czynników, które determinują chęć brania narkotyków. Należą do nich: okres dojrzewania i bunt, brak zainteresowania dziećmi ze strony rodziców, nieumiejętność radzenia sobie z trudnościami, problemami, negatywnymi emocjami, chęć odreagowania, ciekawość co do efektów zażycia, podporządkowanie panującej modzie, branie w celach towarzyskich, przynależność do określonych grup społecznych (subkultur), duża presja wywołana przez środowisko (rodziców, nauczycieli itp.).

Przedstawione wyżej powody, dla których młodzi ludzie sięgają po narkotyki, świadczą o tym, że tak naprawdę sytuacja rodzinna dziecka nie ma aż takiego znaczenia, bowiem problem brania narkotyków może dotyczyć zarówno ,,lepszych” domów, jak i nizin społecznych. Tam, gdzie relacje rodzinne są dobre i tam, gdzie ich praktycznie brak. 

Co robić, gdy nasze dziecko bierze narkotyki?

Wielu rodziców zastanawia się, co robić, gdy ktoś bliski bierze narkotyki? Przede wszystkim należy w porę zareagować. Rodzice uzależnionego dziecka lub takiego, które dopiero zaczyna swoją ,,przygodę” z braniem muszą wyczulić się na wiele zachowań oraz jasno postawić granice. Trzeba również dowiedzieć się, dlaczego w ogóle dziecko sięgnęło po narkotyki. To niejednokrotnie długa i bolesna droga, do której warto wcześniej się przygotować. Pomocy można szukać w ośrodkach leczenia uzależnień, gdzie pracują wykwalifikowani i doświadczeni terapeuci, którzy pomagają osobom uzależnionym oraz ich rodzinom odzyskać kontrolę nad życiem. Jednym z takich miejsc jest ośrodek Nowe Życie specjalizujący się w leczeniu różnych uzależnień, w tym w leczeniu narkomanii w Krakowie.