5 wskazówek, jak zorganizować chrzest


Pamiętajcie, że to pierwsze, niezwykle ważne wydarzenie w życiu maluszka. Choć z pozoru jego organizacja wydaje się prosta, dla wielu rodziców stanowi spore wyzwanie. Zobacz, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Rodzice chrzestni

Tradycyjnie rodziców chrzestnych wybierano ze względu na ich silne przekonania religijne. Odgrywali kluczową rolę w wychowywaniu dziecka w wierze chrześcijańskiej. Obecnie tę rolę przekazuje się zwykle przyjaciołom i/lub członkom rodziny. Powinni zapewnić pomoc i wsparcie dziecku na każdym etapie jego życia. 

Miejsce imprezy

Podczas chrztu dziecko zostanie włączone do wspólnoty. Zarówno rodzice, jak i chrzestni deklarują, że wychowają go w wierze chrześcijańskiej. Nie ma określonych ram czasowych, w których można przyjąć ten sakrament. Tradycyjnie miało to miejsce w pierwszych tygodniach życia, ale obecnie coraz częściej chrzczone są kilkumiesięczne maluszki. Po chrzcie często organizowane jest przyjęcie. W ten sposób przyjaciele i członkowie rodziny chcą świętować ten wyjątkowy dzień. 

Zorganizujcie go w miejscu, które znajduje się blisko kościoła. Sprawdźcie, czy pomieszczą się tam wszyscy zaproszeni goście. W pierwszej kolejności rozważcie dom i restaurację. 

Termin ceremonii

Zastanówcie się, czy chcecie połączyć chrzest z jakimś świętem. Wielu rodziców decyduje się na Boże Narodzenie i Wielkanoc. Z jednej strony istnieje wtedy większa szansa, że wszyscy goście będą mogli przyjechać. Z drugiej jednak strony może pojawić się duży problem ze znalezieniem lokalu. W tym okresie najprawdopodobniej wzrosną też koszty organizacji przyjęcia. Dlatego dokładnie przemyślcie wszystkie za i przeciw. 

Zastanówcie się również nad porą roku. W okresie jesienno-zimowym szaleją wirusy i zarazki. Zdrowie maluszka jest tutaj najważniejsze. Pamiętajcie, by wybrać się do kancelarii. Zapytajcie, w którą niedzielę organizowane są chrzciny w danej parafii. Zwykle odbywają się w pierwszą lub drugą niedzielę miesiąca o określonej godzinie. 

Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w sobotę, zapytajcie, czy istnieje taka możliwość. Wtedy ceremonia jest krótsza i bardziej kameralna.

Kwestie formalne

Pamiętajcie, by zarezerwować termin w kancelarii parafialnej. Ustalcie z księdzem wszystkie szczegóły. Wtedy nic Was nie zaskoczy. Przygotujcie akt urodzenia dziecka i akt ślubu rodziców. Jeśli nie wzięliście ślubu, najprawdopodobniej ksiądz poprosi Was o deklarację, że jesteście wierzący. 

Poproście przyszłych rodziców chrzestnych, by wybrali ze swoich parafii zaświadczenie informujące o tym, że spełniają wymagania. Niezbędne będą też kartki ze spowiedzi rodziców i rodziców chrzestnych.

Strój do chrztu

Wybierając ubranko do chrztu od Balumi.com.pl, zwróć uwagę na to, by było wykonane z naturalnych, niedrażniących materiałów. Powinno być wygodne. Wtedy nie będzie irytować maluszka, ani krępować jego ruchów. Dla dziewczynki wskazana jest biała, elegancka sukienka do chrztu - taka, jak pod adresem https://balumi.com.pl/kategoria/ubranka-dla-dziewczynek/sukienki-do-chrztu/ . Natomiast dla chłopca warto wybrać jasny garnitur. Warto jednak pamiętać, że nie ma żadnych konkretnych wymagań, jeśli chodzi o kolor.