Podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego

podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego

Zastanawiasz się nad otwarciem własnego gabinetu podologicznego i próbujesz skompletować odpowiedni sprzęt? A może czeka Cię pierwsza wizyta u podologa i nie wiesz czego się spodziewać? Sprawdź, jak wygląda podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego, dzięki temu pokonasz swój lęk i zaspokoisz ciekawość.

Narzędzia podologiczne

Podobnie jak w każdym gabinecie czy to dentystycznym, czy kosmetycznym, podstawowym wyposażeniem gabinetu podologicznego są narzędzia. Wykonane są one ze stali chirurgicznej, dzięki temu nadają się nie tylko do sterylizacji czy dezynfekcji, ale również ostrzenia. To zapewnia odpowiednią higienę i bezpieczeństwo. Narzędzia wykonane ze stali chirurgicznej są wyjątkowo trwałe i mogą służyć latami. Możemy wyróżnić: narzędzia do manicure i pedicure; narzędzia specjalistyczne oraz narzędzie jednorazowe jak skalpele i dłutka.

Narzędzia do pedicure

Narzędzia do pedicure stanowią niezbędny element wyposażenia każdego gabinetu podologicznego i są to cęgi do paznokci, cążki do skórek, sondy podologiczne, pęsety podologiczne, pilniki do paznokci, radełka do skórek oraz akcesoria do narzędzi. Istotne są również frezy. Frezy ze względu na stosowanie możemy podzielić na: frezy do paznokci, frezy do pięt oraz frezy do skórek.
Zestaw frez

Jednym z popularnych producentów narzędzi do pedicure jest firma Aesculap Chifa. Dużym zainteresowaniem cieszą się również narzędzia marki Progline. Dostępne są one w sklepie podologicznym Kerpro. Warto sprawdź ofertę narzędzi w sklepie, a w razie wątpliwości, co wybrać, skontaktować się z nimi.
Frezarka podologiczna

Narzędzia specjalistyczne

Narzędzia specjalistyczne powinny być zakupione w zależności od potrzeb oraz oferowanych usług. Do specjalistycznych narzędzi zaliczamy narzędzia do klamer i te niezbędne przy badaniu stopy cukrzycowej. Narzędziami do klamer są: kleszcze lub szczypce do cięcia drutu, igłotrzymacz zaciskowy, szczypce dziobowe do klamer Ora, szczypce okrągłe do aktywacji klamer czy szczypce / nożyczki do cięcia drutu. Drugą grupę narzędzi specjalistycznych stanowią narzędzia niezbędne podczas diagnostyki diabetologicznej tj. tip-therm, monofilamnet czy kamerton neurologiczny. Narzędzia te pozwalają na przeprowadzenie kompleksowej profilaktyki w gabinecie.

Narzędzia do klamer

Wyposażenie

Każdy gabinet powinien być urządzony w komfortowy sposób, zarówno dla specjalistów, którzy tam pracują, jak i pacjentów korzystających z jego usług. Podstawowe wyposażenie gabinetu podologicznego to:

Fotel podologiczny

Fotel, który będzie zajmował pacjent. Wybierając fotel podologiczny, bierzemy pod uwagę podobne kryteria jak przy zakupie fotela do biurka. Fotel musi być funkcjonalny. Ważna jest możliwość regulacji wysokości, obniżenia czy podwyższenia siedziska, odchylania podnóżków czy podłokietników. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego został wykonany, gdyż to wpływa na estetykę gabinetu i całego wnętrza. Fotele podologiczne: Penta, Omega czy Maxima zostały wykonane ze sztucznej skóry, dzięki temu są łatwe w czyszczeniu i konserwacji i jednocześnie ładnie wyglądają.

Krzesełko robocze 

To podstawowe miejsce robocze specjalisty, musi być odpowiednio dobrane, gdyż to wpływa na komfort pracy oraz jego zdrowie. Poleca się te modele ze wzmocnieniem pleców podczas siedzenia, dzięki temu chroniony jest kręgosłup i zapewniona pełna ergonomia podczas pracy.

Szafka podologiczna 

Pełni funkcję użytkową pozwala na przechowywanie różnorodnych kosmetyków, preparatów czy drobnego sprzętu. Dobrze, gdy ma zamocowaną lampę lub lampę z lupą.

Lampa 

Dobra lampa wpływa na efektywność pracy, oświetla opracowywany obszar, dzięki temu możliwa jest możliwa dokłada praca oraz analiza zmian na stopach.
Profesjonalny krem do stóp PODOPHARM

Kosmetyki

Specjalistyczne kosmetyki powinny być nieodłącznym elementem każdego specjalistycznego gabinet podologicznego. Konieczne są preparaty, które są stosowane przed zabiegiem, w trakcie i po zabiegu. Wybór kosmetyków nie pozostaje bez znaczenia. Profesjonalne gabinety stawiają na prestiż i budowanie marki, wybierają produkty, które są sprzedawane w profesjonalnych podologicznych sklepach tj. np. kerpro.pl, a nie zwykłych drogeriach czy sieciówkach.

Wyposażając gabinet, należy pamiętać również o urządzeniach służących do dezynfekcji oraz sterylizacji. Podstawą są też artykuły higieniczne: materiały opatrunkowe, rękawiczki, maseczki, okulary, przyłbice czy inne pojemniki i akcesoria.