Bezpieczny remont – podstawowe zasady bhp


Zasady bezpieczeństwa obowiązują każdą osobę, nie tylko pracowników na etacie, ale również majsterkowiczów czy drobnych wykonawców. Przestrzeganie prostych zasad bezpieczeństwa podczas remontu w domu to podstawa, jeśli chcemy uniknąć przykrych w skutkach wypadków. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie. I nie chodzi tutaj tylko o wiedzę czy umiejętności, ale również o odpowiedni sprzęt, odzież czy nastawienie pełne cierpliwości i rozwagi.

To naturalne, że pragniemy, aby remont skończył się jak najszybciej. Jesteśmy ciekawi efektów. Pośpiech to jednak zły doradca, łatwo o niedopatrzenia i roztargnienie. Czasami chwila nieuwagi może zostać okupiona kontuzją czy zranieniem.

Bezpieczeństwo w pomieszczeniach

Niezwykle ważne jest właściwe przygotowanie pomieszczeń do remontu. To przede wszystkim zabezpieczenie podłóg przed porysowaniem, mogącym powstać podczas przesuwania mebli, materiałów remontowych czy narzędzi. Rozwinięcie folii oraz jej właściwe zamocowanie zapobiega zachlapaniu farbą, Pozwala również na zaoszczędzeniu na czasochłonnym usuwaniu śladów remontu. Nie możemy zapomnieć o wietrzeniu remontowanych pomieszczeń. To jedna z podstawowych zasad bhp podczas remontu domu czy mieszkania.

Podczas prac remontowych szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na bezpieczeństwo podczas pracy z instalacjami elektrycznym. Zawsze robimy to po odłączeniu napięcia. Nawet gdy chodzi o wymianę małego elementu. W przypadku braku dostatecznej wiedzy lepiej wezwać fachowca, aby nie doprowadzić do tragedii.

Ubiór do remontu

Do remontu musimy się odpowiednio ubrać. Właściwa odzież robocza to podstawa. Jeśli wiemy, że remont sporo potrwa lepiej od razu zaopatrzmy się w odzież roboczą i ochronną. Bogaty asortyment znajdziemy w https://www.glovex.com.pl/, sklepie zajmującym się importem i dystrybucją produktów bhp.

Flanelowe koszule robocze o tutaj...

A co warto kupic? Świetnie sprawdzi się flanelowa koszula zapinana na guziki z długim rękawem. Będzie ona chronić ręce przed zadrapaniem czym kontaktem z farbą. Dobrym rozwiązaniem są też spodnie typu ogrodniczki, które są dość pojemne dzięki licznymi kieszeniami. Bojówki z powodzeniem pomieszczą drobne narzędzia niezbędne przy pracy. 

Spodnie robocze o tutaj...

Podczas remontu należy też pomyśleć o odpowiednim obuwiu. Polecane są mocne buty robocze z tworzywa chroniącego nogę w razie upadku ciężkiego przedmiotu. Takie obuwie posiada specjalną podeszwę antypoślizgową. 

Buty ochronne robocze o tutaj ...


Rękawice ochronne i robocze o tutaj...


Kolejna sprawa to rękawice ochronne, w zależności od rodzaju wykonywanych czynności mamy do wyboru materiałowe bądź gumowe. Rękawice są obowiązkowe w przypadku pracy z chemią budowlaną, różnego rodzajami klejów, farbami, tynkami czy gipsami. Wyjątek stanowi obsługa narzędzi z ostrzami tnącymi, ze względu na ryzyko wkręcenia się materiału w ostrza.

Ochrona wzroku i słuchu podczas prac remontowych

Zarówno wzrok, jak i słuch podlega ochronie podczas wszelkich prac remontowych. Oczy narażone są na kontakt nie tylko z pyłami, ale również substancjami drażniącymi i żrącymi. W najlżejszych przypadkach dochodzi do zaczerwienienia, w tych cięższych nawet do utraty widzenia. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie gogli lub okularów ochronnych

Okulary i gogle ochronne o tutaj...
Okulary przydadzą się podczas cięcia, szpachlowania, kucia czy szlifowania. Kontakt z pyłami możemy zredukować dodatkowo przez zastosowanie maseczek ochronnych na twarz. W przypadku długotrwałego hałasu np. podczas kucia czy szlifowania warto pomyśleć o zastosowaniu zatyczek do uszu tzw. stoperów bądź profesjonalnych słuchawek. Ostatnim elementem remontowego wyposażenia jest kask. To must have podczas prac na wysokości, gdzie korzysta się z drabiny czy rusztowania.