Jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

jak odstawić tabletki antykoncepcyjne

Istnieją bardzo różne powody dla których kobieta, chce odstawić tabletki antykoncepcyjne. Ważne jest, aby to zrobić w sposób prawidłowy, dzięki temu unikniemy negatywnych objawów przerwania terapii. W pewnych sytuacjach hormony trzeba będzie odstawić natychmiast, w innych dopiero po skończonym opakowaniu. Dlatego warto sprawdzić, jak bezpiecznie odstawić tabletki antykoncepcje?

Ostawienie tabletek antykoncepcyjnych przy skutkach ubocznych

Tabletki antykoncepcyjne zawierają w swoim składzie hormony, które wpływają na cały organizm kobiety, nie tylko na układ rozrodczy hamując owulację i zapobiegając ciąży, ale również układ pokarmowy, nerwowy czy krwionośny. Dlatego mogą powodować różne skutki uboczne. To jak dana kobieta będzie reagować na tabletki, zależne jest o wielu czynników. Każda będzie miała inne odczucia, co wypływa na decyzję o kontynuowaniu terapii hormonalnej. Niestety póki co, nie opracowano preparatu, który bym nie powodował skutków ubocznych, ma to miejsce zarówno przy tabletkach starszej, jak i nowej generacji.

Do najczęstszych działań niepożądanych tabletek zalicza się: wahania nastroju, ból brzucha, bóle głowy, ból piersi, zwiększenie masy ciała, trądzik, zakażenia grzybicze, depresja, nerwowość, zmniejszenie libido, zaburzenia snu, ból gardła. Ale to tylko niektóre objawy, ich pełną listę najdziemy w ulotce. Jeśli skutki uboczne nie stanowią zagrożenia życia i kobieta może je okresowo zaakceptować, należy nadal kontynuować przyjmowanie tabletek przez kolejne dni, aż do czasu zakończenia rozpoczętego opakowania. Po zaprzestaniu przyjmowania tabletek powinny ustąpić skutki uboczne i nastąpić krwawienie z odstawienia, a potem powrót płodności. 

jak odstawić antykoncepcje

 

Natychmiastowe przerwanie tabletek antykoncepcyjnych

Stosowanie złożonych produktów hormonalnych powoduje zwiększenie ryzyka powstawania zakrzepów krwi, w porównaniu z sytuacją gdy tabletki nie są stosowane. W rzadkich przypadkach zakrzep może zablokować naczynie krwionośne i spowodować nawet śmierć. Pojawienie się pierwszych objawów zakrzepicy to powód do natychmiastowego odstawienia tabletek. Producent zaleca przerwanie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i zgłoszenie się do lekarza. Gdy tylko zauważmy u siebie niepokojące objawy mogące świadczyć o zaburzeniach zakrzepowych, następnego dnia należy już nie zażywać kolejnej dawki hormonu, bez względu na to czy jest to 3 czy 14 dzień zażywania preparatu. 

Powody do natychmiastowego odstawienia tabletek i zgłoszenia się do lekarza:
- obrzęk nogi lub obrzęk wzdłuż żyły w nodze lub na stopie, zwłaszcza, gdy towarzyszy temu: ból lub tkliwość w nodze, które mogą być odczuwane wyłącznie w czasie stania / chodzenia; zwiększona temperatura w zmienionej chorobowo nodze; zmiana koloru skóry nogi – podejrzenie zakrzepicy żył głębokich
- nagły napad duszności lub przyspieszenia oddechu, którego nie można wyjaśnić;
- nagły napad kaszlu, połączony z pluciem krwi – podejrzenie zator tętnicy płucnej;
- ostry ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu – podejrzenie zator tętnicy płucnej;
- ciężki zwrot głowy / zamroczenie – podejrzenie zator tętnicy płucnej;
- nieregularne / przyspieszone bicie serca – podejrzenie zator tętnicy płucnej;
- siny ból żołądka – podejrzenie zator tętnicy płucnej;
- nagła utrata widzenia – zakrzepica żył siatkówki;
- zaburzenia widzenia, a potem utrata widzenia – zakrzep krwi w oku;
- silny ból w klatce piersiowej, uczucie nacisku – podejrzenie zawał serca;
- uczucie ściskania w klatce piersiowej, ramieniu / poniżej mostka – podejrzenie zawału serca;
- ból w dolnej części ciała promieniujący do pleców, szczęki, gardła, ramienia czy żołądka;
- nagłe zdrętwienie twarzy / rąk / nóg szczególnie po jednej stronie ciała – podejrzenie udaru;
- nagłe zaburzenia mówienia / utrata równowagi, koordynacji – podejrzenie udaru.

odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Wyżej wymienione sytuacje wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. W większości przypadków po przerwaniu antykoncepcji powinien nastąpić powrót do zdrowia i ustąpienie skutków ubocznych. W ciągu 3-4 dni pojawi się również krwawienie z odstawienia. Jest to normalna reakcja organizmu na zmianę stężenia hormonów w organizmie. Nie jest jednak normalna miesiączka, a krwawienie. Potem powinien nastąpić powrót płodności (owulacja) i pierwsza miesiączka po odstawieniu tabletek. 

Ostawienie tabletek antykoncepcyjnych, w celu zajścia w ciążę

Rezygnacja z antykoncepcji może wynikać również z powodów prokreacyjnych. W takiej sytuacji należy nadal kontynuować przyjmowanie tabletek przez kolejne dni, aż do czasu zakończenia rozpoczętego opakowania. Nastąpi krwawienie z odstawienia po 3-4 dnia, od przyjęcia ostatniej tabletki. Nie będzie to jednak zwykła miesiączka, ale plamienie będące wynikiem zmiany hormonów. Potem powinna powrócić płodność. Niektóre kobiety pierwsze cykle mogą mieć bezowulacyjne, wszystko zależy od organizmu kobiety, przyjmowanych hormonów oraz czasu zażywania antykoncepcji. 

Należy jednak pamiętać, że starania o dziecko należy rozpocząć nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od odstawienia tabletek, chyba że lekarz zaleci inaczej. W organizmie przez pewien czas po zakończeniu antykoncepcji, pozostają śladowe ilości przyjmowanych hormonów, mogą negatywnie wpłynąć na jakość śluzu, niezbędnego przy zapłodnieniu oraz przebieg ciąży. Poleca się po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej suplementację magnezu oraz standardowo – kwasu foliowego, aby przygotować organizm do ciąży.