Rodzina Treflików. Czekamy na mamę


Dzieci muszą zmierzyć się z różnymi sytuacjami w życiu. Nabywanie nowych umiejętności, pierwsze próby samodzielności czy nawiązywanie trwałych relacji z rówieśnikami nie jest łatwe. Nie wszystkie zdobyte doświadczenia są przyjemne. Niestety będą też takie, które wymagają od dziecka akceptacji trudnych uczuć i emocji. 


Oczywiście możemy pomóc dziecku w przejściu przez różne etapy jego życia. Nie ocenioną pomocą są bajki i opowiadania o tematyce terapeutycznej, które przygotowują do przeżycia określonych sytuacji. Jedną z takich publikacji jest książka Rodzina Treflików Czekamy na mamę Wioletty Firazy i Aleksandra Czuń.Większość dzieci dobrze zna Rodzinę Trefików, a to za sprawą serialu animowanego emitowanego w telewizji. Bajka powstała w polskim Studio Trefl w Trójmieście. Książka jest swoistą kontynuacją przygód Treflików. W tej części mama Treflików wyjeżdża i Treflinka musi poradzić sobie z tęsknotą. Nie będzie to jednak łatwe, w brzuszku dziewczynki pojawił się supełek i nic ją nie cieszy. Całe szczęście pozostali członkowie rodziny wkraczają do akcji i robią wszystko, aby pomóc Trefline. Czy się to uda?


Publikacja to nie tylko barwna opowieść, ale również zbiór zabaw aktywizujących dla dzieci i ich rodziców, stworzonych przez psychologa. Zawarte tam wskazówki mają na celu pomóc dziecku w codziennych trudnościach, w tym przypadku z uczuciem tęsknoty za osobą bliską. Autorzy proponują także nie co inną formę czytania dziecku opowiadania. Lakoniczny tekst może szybko znudzić się małym dzieciom, dlatego nie zastąpiona jest metoda wrażeniowa, czyli czytanie połączone z aktywizacją np. tańcem. Treść przeplatana jest barwnymi ilustracjami, którymi zachwyci się każdy miłośnik przygód rodziny Treflików.