Idealna ławka ogrodowa – podpowiadamy jaką wybrać?


Ławki ogrodowe cieszą się dużą popularnością wśród mebli wypoczynkowych na świeżym powietrzu. Idealnie sprawdzają nie tylko w miejscach publicznych — parkach, skwerach, ale również na prywatnych działkach i ogrodach. Nie można przecież wyobrazić sobie ogrodu bez miejsca, gdzie można byłoby usiąść i wypocząć. Wybór na rynku na jest naprawę duży. Dla ułatwienia przygotowaliśmy mały poradnik, jaką ławkę ogrodową wybrać.

Rodzaje ławek ogrodowych

Przeglądając ofertę sklepu Ogrodosfera.pl, zapewne możemy zauważyć, że ławki ogrodowe nie wykonuje się tylko z drewna, ale również bardziej nowoczesnych materiałów. Oto przykłady kilku z nich:

- ławki ogrodowe z drewna
Tego typu ławki świetnie wyglądają jako praktyczna dekoracja ogrodów wiejskich, pełnych naturalności. Do budowy drewnianych ławek najczęściej wykorzystuje się drewno świerkowe, sosnowe czy modrzewiowe. Dla bardziej wymagających klientów ławki tworzone są również z drewna egzotycznego. Drewno jest wysoko cenione ze względu na jego naturalny wygląd i dużą uniwersalność. Ławki drewniane są łatwo dostępne i wygodne w użytkowaniu. Jedyną wadą jest konieczność regularnej konserwacji drewna, które jest szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych.
- ławki ogrodowe drewniano – żeliwne
Stanowią one swoisty kompromis między tradycją a nowoczesnością, są dość wytrzymałe i bardziej solidne. Dobrze komponują się z ogrodami mieszanymi czy miejskimi. Z powodzeniem można je uzupełnić drewnianymi ławami z żeliwnymi dodatkami, dzięki temu otrzymamy spójną kompozycję.

- ławki ogrodowe z palet
Ławki można zbudować samodzielnie ze starych palet, na zasadzie DIY. To rozwiązanie wymaga jednak czasu i samozaparcia. Musimy odpowiednio przygotować palety przed skręceniem. Konieczne jest również malowanie, aby zabezpieczyć materiał przed działaniem słońca i deszczu. Niektórzy decydują się dodatkowo na szycie poduch, które podnoszą komfort użytkowania ławki. Zaletą samodzielnego wykonania ławki ogrodowej z palet jest ogromna satysfakcja oraz możliwość dostosowania wielkości ławek do indywidualnych potrzeb.

- ławki ogrodowe kamienne
Ławki z kamienia są nie tylko bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne, ale również bardzo ciężkie. Ich toporny wygląd nie wszystkich przekonuje do siebie. Dużo jednak zależy od samego charakteru ogrodu i efektu jaki chcemy osiągnąć w naszym ogrodzie.

Jaką ławkę ogrodową wybrać?

To, jaką ławkę kupimy będzie zależało od miejsca, gdzie ją planujemy postawić. Ławki masywniejsze – żeliwne czy stalowe wybierane są nie tylko do przestrzeni miejskiej, ale również wszędzie tam, gdzie zależy nam na trwałości. Te modele są najbardziej wytrzymałe i odporne na wszelkiego rodzaju akty wandalizmu i działanie czynników atmosferycznych. Takie ławki mogą być ustawione wokół miejsca przeznaczonego na palenisko. Nie będą się tak szybko nagrzewać, a co najważniejsze zmniejszą ryzyko rozprzestrzeniania się ognia.

Dużą popularnością cieszą się ławki drewniane 2- lub 3-osobowe jak np. ławka wiedeńska — z oparciem i siedziskiem wykonanym z desek oraz metalowymi elementami konstrukcyjnymi. Posiada dekoracyjne podłokietniki, nogi oraz łączniki, dzięki temu wygląda naprawdę imponująco. Prawdziwym hitem jest ławka ze skrzynią czy też pergolą, która pozwala na posadzenie roślin pnących. Sprawdzi się w nie tylko ogrodach o romantycznym charakterze, ale również na tarasach czy balkonach. Pozwoli nam osiągnąć imponujący efekt, niewielkim nakładem pracy.