Czy test ciążowy może się mylić?

test ciążowy czy może się mylić

Test ciążowy to jeden z najszybszych i najbardziej dostępnych sposobów potwierdzenia ciąży. Można go bez problemu wykonać w warunkach domowych. Wiele kobiet zastanawia się jednak czy taki test jest wiarygodny w 100 % czy potwierdza bądź wyklucza ciąże. Nie można jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Skuteczność testu ciążowego zależy od tego kiedy i w jakich warunkach został on wykonany. Sprawdźmy czy test ciążowy może się mylić; kiedy możemy otrzymać wynik ujemny, a mimo to będziemy w ciąży; a kiedy wynik będzie fałszywie dodatni. 


Test ciążowy - wynik fałszywie ujemny

Oczywiście mogą zdarzyć się takie sytuację, że test będzie wskazywał na brak ciąży przy jej faktycznym stanie. Dlaczego tak się dzieje? W aptekach dostępne są różne rodzaje testów ciążowych:
  • test paskowy – jak sama nazwa wskazuje, jego wygląd przypomina paski, które zanurza się bezpośrednio w moczu,
  • test płytkowy – ma postać specjalnej płytki, na którą pipetą dozuje się mocz,
  • test strumieniowy - należy go umieścić pod strumieniem moczu, kształtem przypomina, dobrze każdemu znany flamaster.
Testy ciążowe różnią się między sobą czułością. Niektóre testy ciążowe pozwalają na wykrycie ciąży już 7 dni od zapłodnienia, inne w dniu spodziewanej miesiączki a jeszcze inne kilka dni po niej. Test ciążowy wykrywa hormon hCG – gonadotropinę kosmówkową. Jest on produkowany dopiero, gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy. Po zagnieżdżeniu poziom hCG w organizmie zaczyna gwałtownie wzrastać. Problem polega na tym że nie zawsze da się określić w sposób precyzyjny dnia zapłodnienia, a co dopiero implantacji zarodka w macicy. Wszystko zależy od tego kiedy odbyła się owulacja. Ten dzień nie będzie więc pokrywał się z dniem współżycia. Wiele Pań błędnie interpretuje zapis o czułości testu i robi go 5 czy 7 dni po współżyciu. W takiej sytuacji test ciążowy czy może się mylić? Oczywiście, to może dać wynik fałszywie ujemny. Zwyczajnie komórka jajowa nie zdąży się jeszcze zagnieździć w jamie macicy i otrzymamy negatywny test ciążowy. Jest po prostu za wcześnie na domowy test ciążowy. 

Test ciążowy – wynik fałszywie dodatni

Pozytywny test ciążowy przy braku ciąży zdarza się znacznie rzadziej niż wynik fałszywie ujemny. Fałszywie wynik testu ciążowego może oznaczać zapłodnienie, ale niekoniecznie prawidłową ciążę. Zawsze test ciążowy należy potwierdzić wizytą u lekarza. Może być bowiem tak, że podczas badania USG zostanie zdiagnozowana ciąża pozamaciczna czy też ciąża bezzarodkowa, w której brak jest rozwijającego się zarodka w pęcherzyku ciążowym. W większości przypadkach taka ciąża bezzarodkowa kończy się samoistnym poronieniem. Ciąża pozamaciczna rozwiązywana jest przez lekarza, gdyż zagraża życiu matki i jednocześnie ze względu na położenie, uniemożliwia rozwój zarodka. 

Dodatni test ciążowy może być też wynikiem przyjmowania przez kobietę różnych leków, preparaty, a nawet niektórych chorób. Na przykład: środki przeciwpsychotyczne, psychotropowe, przeciwhistaminowe (zwłaszcza zawierające prometazynę, fenotiazynę, chloropromazynę), a także leki, które zawierają gonadotropinę kosmówkową, mogą dać pozytywny test ciążowy przy braku zapłodnienia i ciąży. 

Wiarygodność testu ciążowego

Warto wiedzieć co wpływa na wiarygodność testu ciążowego. Ważny jest dzień testowania. Najpewniej wykonać test w dniu miesiączki, a nawet kilka dni po jej terminie. Wtedy będziemy miały większą pewność, że doszło bądź nie do zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej. Panie, które potrafią określić dzień owulacji, mogą spróbować zrobić test wcześniej, nawet 10 dni po owulacji, pod warunkiem, że współżyły przed lub w dzień owulacji. Warto pamiętać, że dzień odbytego stosunku nie jest jednoznaczny z dniem owulacji i zapłodnieniem. Plemniki mogą czekać nawet kilka dni w macicy, na uwolnienie jajeczka.

Ważna jest również pora dnia, w której wykonujemy test. Do testowania najlepiej wykorzystać pierwszy poranny mocz. Jeśli jesteśmy w ciąży, będzie on zawierał największe stężenie hormonu niż w ciągu dnia, kiedy to on ulega znacznemu rozcieńczeniu poprzez większą ilość wypitych płynów i większej częstotliwości wypróżnień. W przypadku braku pewności, czy test ciążowy się myli, warto go wykonać powtórnie po upływie 2 – 3 dni. 
 
#materiałsponsorowany