Łazienka dla wszystkich, to znaczy, wygodna zarówno dla małych i dużych domowników

wygodna łazienka

Podczas aranżacji wnętrz, plany większości z nas (choć oczywiście nie wszystkich) ograniczone są metrażem danego pomieszczenia. Mieszkania w blokach, jak i w mniejszych domach jednorodzinnych często wyposaża się tylko w jedną łazienkę. Jak zatem ją urządzić, by była komfortowa i wygodna w użyciu dla wszystkich domowników?

Rodzina to pod pewnymi względami bardzo specyficzna grupa bliskich sobie ludzi. Tworzy ją zwykle kobieta i mężczyzna, z czasem często dołączają do nich dzieci (zwykle w różnym wieku, często różnej płci), a nieraz też pies czy kot. Jednym słowem bardzo różnorodne towarzystwo. Niełatwo zatem planować tu wspólne i odpowiadające wszystkim przestrzenie, a przecież wygodny dla rodziców oraz przyjazny dzieciom dom, to podstawa.
Łazienka to jedno z tych pomieszczeń w domu, które naprawdę musi służyć wszystkim domownikom, a tym samym zaspokajać bardzo różne potrzeby. 

Na co zatem zwrócić szczególną uwagę planując wspólną, rodzinną łazienkę?

Styl

Styl w jakim urządzona jest łazienka powinien podobać się i pasować wszystkim domownikom. Jeśli w naszej rodzinie jest jedna pani i trzech panów w różnym wieku, to różowa łazienka w delikatne kwiatki raczej się nie sprawdzi (choć oczywiście nie musi tak być). Z drugiej też strony, nie oznacza to, że bohaterka naszej przykładowej rodziny, skazana jest na męskie szarości i surowe wnętrza. Oczywiście powyższy przykład jest trochę przerysowany, niemniej jednak zaznacza problem. Zadbajmy zatem o odpowiedni styl, by każdy domownik czuł się w łazience dobrze mając jednocześnie szansę na relaks i odpoczynek po długim dniu pracy.

Wysokość montowanych sprzętów

W zależności od wieku domowników warto rozważyć wysokość blatów i zamontowania umywalki. Młodsze dzieci długo nie będą mogły samodzielnie umyć buzi czy zębów, jeśli blat będzie zbyt wysoko, nawet, gdy korzystać będą z “małego schodka”. Umywalka zamontowana nieco niżej nie będzie przeszkadzać rodzicom, za to dzieci zyskają możliwość samodzielnej porannej i wieczornej toalety.

Baterie

Warto też rozważyć, jaką baterię zamontować przy umywalce czy wannie. W opcji są przecież takie z jednym kurkiem lub dwoma. Być może warto pomyśleć o termostacie. Dzięki temu dziecko nie poparzy się samodzielnie ustawiając wodę. Można też wybrać baterie bezdotykowe. To świetne i bardzo higieniczne rozwiązanie - nie trzeba tu bowiem dotykać brudną ręką kurka, a dodatkowo z kranu leci tylko tyle wody, ile potrzeba. To nie tylko jej oszczędność, ale i pewność, że maluch na pewno nie zapomni o zakręceniu kurków.

Mydła, detergenty i substancje pielęgnujące

Jeśli w domu mieszkają bardzo małe dzieci, a w łazience planujemy ustawić pralkę pamiętajmy o bezpiecznej przestrzeni na detergenty - proszki i płyny do prania. Warto, by stały one dość wysoko, poza zasięgiem dziecięcych rączek. Warto też pamiętać o kosmetykach i akcesoriach pielęgnacyjnych (kremy, szampony, pianki i maszynki do golenia), które również powinny stać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Dobrze jest zawczasu zaplanować odpowiednie półki czy schowki w łazience, by okazały się praktyczne i łatwe w użyciu, jednocześnie porządkując i ozdabiając całe wnętrze.

Łazienka to naprawdę bardzo ważne pomieszczenie. Tu przychodzimy zaspani rano i rozbudzamy się, w niej odpoczywamy po ciężkim dniu, a nasze dzieci uczą się podstawowych zasad higieny. Zadbajmy zatem o to, by nasze łazienki były ładne i dostosowane do potrzeb wszystkich domowników.