Jak dbać o zegarek, aby służył na długie lata?


Dla wielu osób zegarek jest nie tylko zwykłym czasomierzem czy dodatkiem do stylizacji, pewne modele mają charakter szczególny, a wręcz sentymentalny. Nie wyobrażają sobie funkcjonowania, bez ulubionego zegarka, do którego są emocjonalnie przywiązani. O taki zegarek należy szczególnie dbać. Czasami nie wystarczy przecieranie go szmatką czy delikatne odkładanie do szkatułki. Potrzeba czegoś więcej. Sprawdźcie, jak dbać o zegarek?

Zegarek posiada dość zaawansowany mechanizm, mimo to współczesne modele są bardziej wytrzymałe o odporne na zarysowania niż te przed kilkudziesięciu czy kilkunastu lat. A wszystko to dzięki zastosowanym materiałom i technologii produkcji. Nie znaczy to jednak, że współczesne zegarki są niezniszczalne. Jak każdy przedmiot na ziemi, one również podlegają działaniu różnych czynników zewnętrznych.

Jak dbać o zegarek?

Odpowiednie czynności konserwacyjne są znacznie tańsze od potencjalnej naprawy zegarka. Wbrew pozorom nie wymagają dużych nakładów pracy, czasem wystarczą tylko: systematyczności i dobre chęci.


Mycie i dezynfekcja zegarka

Zegarek również bardzo często się brudzi, bez względu czy to są zegarki damskie czy męskie.. Noszony na rękach wchłania nie tylko brud, ale również pot z naszego ciała. Musi być systematycznie odświeżany. Należy jednak uważać, bo jeśli zegarek nie jest wodoszczelny, woda może odstać się pod kopertę. Metalowe bransolety można po prostu przemywać wodą. Do czyszczenia większych zabrudzeń można użyć miękkiej szczoteczki do zębów i mydła. Trzeba tylko pamiętać, że to metal, po całym procesie czyszczenia musimy dokładnie wysuszyć bransoletę. Skórzane paski są wrażliwe na wilgoć i wodę. Dlatego nie należy jej myć w wodzie, poleca się używanie suchych ściereczek do usuwania zabrudzeń. W przypadku klasy wodoszczelności 50 m możemy cały zegarek zanurzyć w wodzie z detergentem. Zegarków dla bezpieczeństwa nie należy myć pod bieżącą wodą z kranu. Zbyt wysokie ciśnienie strumienia może niestety uszkodzić nasz czasomierz.

Unikanie niekorzystnych czynników zewnętrznych

Zegarek jest podatny na różnego rodzaju wstrząsy i uderzenia. Mimo wszystko to delikatne i precyzyjne urządzenie, choć te sportowe modele czy zegarki męskie są bardziej wytrzymalsze. Należy unikać nadmiernych wstrząsów. Należy również pamiętać o tym, że różne substancje chemiczne, rtęć, gazy mogą powodować odbarwianie się koperty czy bransoletki zegarka. Ważna jest również temperatura. Zegarki mogą nie najlepiej znosić zbyt duże mrozy czy upały.

Serwisowanie zegarka

Zegarek, jak każde inne urządzenie, należy serwisować. O tego będzie zależała żywotność zegarka. Absolutnie nie można otwierać go samemu. Zwłaszcza jeśli zegarek objęty jest ochroną gwarancyjną. Nieuprawniona ingerencja konstrukcję czasomierza może skutkować utratą odpowiedzialności producenta. W przypadku zegarków mechanicznych warto serwisować go raz na 3-4 lata. Zegarmistrz uzupełni smary, czy usunie kurz wewnątrz koperty. W przypadku zegarków kwarcowych zalecany jest serwis co 2 lata. Warto też sprawdzić szczelność uszczelek, które z czasem mogą się zużywać.