Życie. Instrukcja Obsługi Ks. Piotr Pawlukiewicz


Ks. Piotra Pawlukiewicza nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Doktor teologii, rekolekcjonista w sposób prosty, a zarazem przejmujący opowiadał o Bogu, przyciągając do siebie rzesze młodych ludzi. Urzekał mądrością i wielkim optymizmem. Jego słowa, mimo że dotyczyły rzeczach ważnych, były przepełnione dużą dawką poczucia humoru. Aż trudno uwierzyć, że ks. Piotra nie ma już z nami. 
 
Całe szczęście pozostawił po sobie niebywały dorobek literacki w postaci licznych książek, artykułów czy nagrań wideo. I choć świat się zmienia i pojawiają się coraz to nowe wyzwania i problemy, jego słowa są wciąż aktualne, a wartości, o których mówi ponadczasowe. 
 


"Życie. Instrukcja obsługi" to nigdy niepublikowane teksty rekolekcjonisty, zebrane w swojego rodzaju „instrukcję obsługi”, a nie czego innego niż tylko życia. Jedną z najtrudniejszych rzeczy, jaką przychodzi się zmierzyć każdemu człowiekowi, jest właśnie przeżycie dobrze własnego życia. Nikt nie przejdzie za nas tej drogi, to my musimy zmierzyć się ze wszystkimi przeciwnościami, trudnościami i problemami. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów zatytułowanych: Miłość, Przyjaźń, Zaufanie, Szczęście, Cierpienie, Nadzieja, Wolność, Wiara czy Pokora. 
 
 
Ks. Piotr w sposób prosty opisuje poszczególne aspekty ludzkiego życia. Robi to w kontekście wiary w Boga. Nie jest to jednak sztywne wykładanie zasad katechizmu, które może zniechęcić przeciętnego czytelnika. Jego teksty mają niesamowity życiowy wydźwięk. Jestem pewna, że nawet osoby, które może nie są zbyt mocno związane z kościołem znajdą coś dla siebie. A wszystko to dzięki pełnej otwartości postawie księdza. Bardzo ważne tematy poruszane są z lekkim przymrużeniem oko, z takim zdrowym dystansem do samego siebie i drugiego człowieka. Czytając książkę, odczuwa się Boga jako osobę bliską człowiekowi i jego codzienności. Książkę „Życie. Instrukcja obsługi” 
 
Polecam każdemu, kto jeszcze raz pragnie spojrzeć na życie i wiarę oczami ks. Pawlukiewicza.