Wakacje nad Balatonem – noclegi, atrakcje

 

Planujecie wakacje nad Balatonem na Węgrzech? Na pewno nie będziecie żałować! Jezioro Balaton nazywane również węgierskim morzem stanowi centrum turystyki i rekreacji. Sezon turystyczny trwa tam od czerwca do końca sierpnia. Można zarówno bardzo biernie, jak i aktywnie spędzić czas, bez obawy, że będziemy się nudzić.

Noclegi Baloton

Ze względu na bezpieczeństwo sanitarne apartamenty i domy obecnie są najczęściej wybierane przez podróżnych nad południowym Balatonem. Tam łatwiej wdrożyć skuteczne środki bezpieczeństwa, niż w dużych obiektach hotelowych.  Właściciele domów wakacyjnych często już podczas procedury wynajmu informują o środkach bezpieczeństwa oraz o zasadach, których należy koniecznie przestrzegać podczas pobytu. Takie informacje są udostępnione w widocznych miejscach w wynajmowanych domkach. Zakwaterowanie i noclegi Baloton w apartamentach i domach mogą być ciekawą alternatywą dla drogich i zbyt zatłoczonych kurortów. Jeśli planujecie podróż nad węgierskie morze, to nie bójcie się okresowego wynajmu. Atrakcje turystyczne nad Balatonem

Nad Baltonem położonych jest kilkadziesiąt wakacyjnych miejscowości – jednym z nich jest Balatonfüred. Miasto jest prawdziwym rajem dla turystów. Wokół brzegu znajdują się liczne gospody i restauracje. Jest też urocza przystań jachtowa i promenada wzdłuż jeziora.  W mieście można skorzystać z zabiegów leczniczych w wodach mineralnych. Balatonfüred tworzy region winiarski.  Będzie więc to idealne miejsce dla miłośników białego wina, a szczególnie gatunku Olaszriesling. Dobrze będą się tutaj czuły również rodziny z dziećmi. Warty uwagi jest park wodny Annagora Aquapark, tory gokartowe oraz park linowy. 

Warta polecenia jest również miejscowość wypoczynkowa Tihan. Położona jest na półwyspie na północnym brzegu Balatonu. Cały półwysep jest swoistym obiektem historycznym. Na malowniczym wzgórzu wznosi się  opactwo benedyktyńskie, założone w 1055. Możemy podziwiać także piękny widok od promenady prowadzącej od strony opactwa do Wzgórza Echa na wschodnią część Balatonu. Półwysep urzeka też jeziorami wewnętrznym i zewnętrznymi, szczytami wulkanicznymi, wzgórzami gejzerów. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki i jazdę rowerem. Skansen i restauracja dawnych czasów. Prawdziwą gratką turystyczną są skanseny i restauracje z dawnych czasów przy ulicy Batthyány przedstawiające tryb życia dawnych mieszkańców Tihany.

Na Węgry obecnie z Polski najłatwiej dotrzeć samochodem. Trzeba tylko pamiętać o wykupieniu winiety na autostrady na Węgrzech. Między miejscowościami położonymi nad jeziorem kursuje również pociąg, bez problemu można również w ten sposób się przemieszczać podczas wakacji nad Balatonem.