Jak uporządkować szafę dziecka?

 

W szafie dziecka często znajduje się więcej ubrań niż w szafie dorosłych. Dlaczego? Maluchy bardzo szybko wyrastają z ubrań, a co za tym idzie – potrzebują nowych. To dlatego u dzieci znajdziemy piętrzące się ubrania, które nieużywane zalegają na półkach. W takim nieporządku bardzo trudno jest wybrać ubrania, odpowiednie dla dziecka na każdą okazję. Co ważne, ubranie malucha, szczególnie rano, gdy nie ma na to zbyt dużo czasu, może okazać się problematyczne. Jak więc zorganizować szafę malucha, by była ona funkcjonalna i znajdowały się w niej najważniejsze elementy? Oto nasze patenty na dobrą organizację garderoby.

Organizacja dziecięcej szafy – czy zawsze musi być problematyczna?

Organizacja dziecięcej szafy nie zawsze musi być problemem. Nawet jeśli przerażają Cię stosy ubrań dla dzieci, których nie możesz ułożyć - nie martw się. Mamy na to sposób. W organizacji każdej garderoby ważne jest przede wszystkim to, jaki mamy na nią pomysł. W szafie dziecka priorytetem jest porządek. Chodzi tu nie tylko o segregację, która pozwoli nam utrzymać porządek i wygodę podczas komponowania codziennych stylizacji, ale również o to, by nie pochłonął nas niepotrzebny bałagan. Dzięki właściwej organizacji problem ten przestaje mieć miejsce.

Jedną z najbardziej kluczowych kwestii jest to, że ubrania powinny być ułożone pod względem sezonów i pory roku, jaka jest obecnie. W centralnym punkcie garderoby powinny znajdować się ubrania, które aktualnie są noszone przez malucha. To właśnie do nich powinien być największy dostęp. Latem nie przydadzą się bowiem bluzy i grube swetry, dlatego zadbajmy o to, by w naszej szafie znajdowały się wówczas sukienki, t-shirty i spodenki, co niezwykle ułatwi codzienne ubieranie. Grubsze ubrania warto schować na dno szafy lub poskładać w specjalnych pudełkach. Jeśli masz do dyspozycji dużą szafę, warto rozplanować to ułożenie. Jeśli jednak szafa jest mała, warto zastanowić się nad regularną zmianą garderoby. W górnej części szafy, do której dostęp jest ograniczony, warto ułożyć ubrania, których aktualnie dziecko nie używa.

Jak zorganizować szafę dla dziecka?

Takie rozplanowanie codziennej garderoby może okazać się niezwykle funkcjonalne i pomoże zaoszczędzić czas. Kolejną, niezwykle ważną kwestią jest segregacja ubrań, którą należy wykonywać regularnie. Wówczas w szafie nie znajdziemy znoszonych, zużytych ubrań, a jedynie te, nadające się do noszenia. Sortowanie możesz wykonywać razem z dzieckiem. Wówczas nauczysz dziecko samodzielności i odpowiedzialności i pozwolisz mu wybierać ubrania, które rzeczywiście dziecko lubi. Berecik dla dziewczynki, szaliki dla dzieci, opaski niemowlęce, czapki wiosenne dla dzieci i otulacze bambusowe – wszystko to znajdziesz w jednym miejscu i kupisz bez wychodzenia z domu. Twoje dziecko z pewnością będzie zachwycone.