Kosmiczne wyzwania Artur B. Chmielewski Ewelina Zambrzycka – Kościelnicka

Kosmos od wieków fascynował człowieka. W przeszłości uważano, że Ziemia jest okrągła i stanowi centrum Wszechświata. Dziś wiem, że nie jest to prawdą i Ziemia wraz ze swoim naturalnym satelitą Księżycem i innymi planetami krąży wokół Słońca. Takich ciekawostek jest jednak dużo więcej. Artur B. Chmielewski oraz Ewelina Zambrzycka – Kościelnicka próbują odpowiedzieć na nurtujące młodego czytelnika pytania.

O autorach Kosmiczne Wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązać galaktyczne problemy?

Artur B. Chmielewski jest inżynierem, pracuję w Laboratorium Napędu Odrzutowego NASA w Kalifornii. W tym centrum budowane są statki kosmiczne do lotów bezzałogowych.

Ewelina Zambrzycka - Kościelnicka to dziennikarka oraz redaktorka zajmująca się tematyką popularnonaukową. Związana jest m.in. z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Jest współautorką książki Człowiek. Istota kosmiczna. 
Kosmiczne wyzwania - tematyka:

Pierwszy rozdział jest swoistą autobiografią Artura Chmielewskiego. Autor powraca do przeszłości, opowiada, jak to się stało, że zaczął fascynować się kosmosem i marzyć o pracy w NASA. Kolejne części książki zawierają już konkretne odpowiedzi na pytania nurtujące każdego miłośnika kosmosu. Z publikacji dowiemy się :

- Co to jest lądownik i gdzie tak naprawdę wyląduje?

- Jak wygląda lądowanie na Księżycu, Marsie, Jowiszu czy Wenus?

- Jak autor wylądował na komecie?

- Dlaczego inżynier sadzi drzewa i co z tym wszystkim wspólnego ma przyroda?

- Jak wygląda kosmita? – ten rozdział najbardziej przypadło do gustu mojemu synowi. Przeczytaliśmy go jako pierwszy w kolejności.

- Dlaczego po JPL jeździ marsjański strach na wróble?

- Dlaczego nie każda łódź podwodna musi pływać pod wodą?

- Czy w kosmosie można pompować balony?

- Jak kosmiczne technologie ratują ziemię?

- Co inżynier kosmiczny ma wspólnego z Indianami?

- Jak się uczyć, żeby się nie zmęczyć, a jednak wiedzieć wszystko? – to rozdział dla tych, którzy marzą o pracy inżyniera. Tak praktyczna ściąga.

W książce najdziemy dodatkowe zadania do wykonania. Możemy np. wykonać eksperyment lądowania na Marsie i wiele innych. Odpowiedzi znajdują się na końcu książki. Mamy też słowniczek użytych w książce pojęć, których zrozumienie może nastręczyć czytelnikowi problemów.  
Opinia:

Książka już sama w sobie jest ciekawa, bo co może być bardziej fascynującego niż kosmos. Piękna szata graficzna, jasny układ treści, piękne zdjęcia sprawiają, że po publikację sięga się z przyjemnością. Twarda, solidna oprawa i zeszytowy rozmiar ułatwiają czytanie i stanowią gwarancję trwałości. Informację są przedstawione w sposób bardzo przystępny dla młodego czytelnika. Nie musimy obawiać się specjalistycznego języka i trudnej terminologii. Zawsze w przypadku wątpliwości można sięgnąć do słownika znajdującego się na końcu książki. Publikacja uczy, fascynuje i rozbudza ciekawość czytelnika. Chce się jeszcze więcej. 

 

Tytuł: Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy

Autor:   Artur B. Chmielewski, E. Zambrzycka-Kościelnicka

Wydawnictwo: Znak Emotikon

Oprawa: twarda

Ilość stron: 192