Co daje jazda na rolkach? Czyli powrót do formy bez dużego wysiłku.


Powrót do formy po okresie zimowym jest dużym wyzwaniem. Dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia ważna jest aktywność fizyczna na zewnątrz. Nie zawsze mamy ochotę na intensywne bieganie albo ciężki trening siłowy. Spacery dla wielu bywają też zbyt monotonne i mało efektywne. Jaki więc sport wybrać? Oczywiście rolki. Idealnie sprawdza się zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. Pozwolą na odzyskanie formy po zimie. Sprawdźmy, co daje jazda na rolkach. 
 

Jakie korzyści daje jazda na rolkach?


Poprawia samopoczucie

Każdy doskonale wie, że aktywność na świeżym powietrzu wpływa pozytywnie na nasz umysł i ciało. Podczas jej wydzielane są endorfiny, odpowiedzialne za odczuwanie szczęścia. Jazda na rolkach pomaga więc odpocząć psychiczne, oczyszczając umysł i odrywając od codziennych obowiązków. Nie mówiąc już o tym, że na świeżym powietrzu dotleniamy się i dostarczamy naszemu organizmowi witaminy D.

Pozwala na wspólne spędzanie czasu z bliskimi

Bardzo często brakuje nam czasu, jesteśmy zaganiani. Każdy człowiek potrzebuje jednak relacji z drugą osobą, niezależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, czy już osobami dorosłymi. Jazda na rolkach to idealna okazja do zaciśnięcia więzi. To nie tylko sposób na aktywność, ale także wielka radość dla wszystkich. Możemy swobodnie rozmawiać ze sobą lub po prostu cieszyć się obecnością innej osoby podczas jazdy.

Redukuje zbędne kilogramy

Ćwiczenia pomagają w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nie zawsze odbierane są jako coś pozytywnego. Bywają bardzo męczące, co zniechęca wiele osób. Z jazdą na rolkach jest inaczej. Tutaj możemy dowolnie regulować tempo jazdy. A co najważniejsze taka jazda pozwala na spalanie sporej ilości kalorii? Ile kalorii spala jazda na rolkach? Badania pokazują, że 300 – 700 kcal. Wszystko zależy od szybkości jazdy oraz jego czasu. Nie ma jednak nic przyjemniejszego niż odchudzanie podczas dobrej zabawy.
 


Wpływa na kondycję

Jazda na rolkach poprawia kondycję i wytrzymałość organizmu. Serce zaczyna znacznie szybciej pompować krew do naszego serca, organizm się dotlenia, co przekłada się na większą jego wydolność. Przy najmniejszym wysiłku już nie męczymy się tak szybko. Nasz organizm radzi sobie z nim świetnie. Łatwiej przyjdzie nam wykonywanie różnych codziennych czynności np. wejście na schodach na 3 piętro.

Ułatwia przemieszczanie się

Zastanawiasz się, co daje jazda na rolkach poza lepszym samopoczuciem oraz smukłą figurą? To oczywiste rolki są idealnym środkiem transportu. Jeśli nie masz ochoty korzystać z samochodu, roweru czy autobusu, to będzie doskonała alternatywa, zwłaszcza w sprzyjającą pogodę. Po co stać w korkach, gdy na niewielkich odległościach można swobodnie jeździć na rolkach?

Zalet rolek jest jeszcze kilka. To idealna aktywność, która nie obciąża zbyt mocno stawów. W przeciwieństwie do biegania, które może bardziej je nadwyrężyć. Dzięki regularnym ćwiczeniom kształtujemy naszą postawę i równowagę. Warto więc wybierać tego rodzaju sport. 
 

Rolki – jakie wybrać? 

Skoro wiemy co daje jazda na rolkach. Dobrze też wiedzieć jakie mamy rodzaje rolek. I tak wyróżniamy ich kilka: 
  • wrotki - świetne dla małych dzieci rozpoczynających swoją przygodę z jazdą. Są bardziej stabilne i bezpieczne. Pozwalają na zdobycie podstawowych umiejętności niezbędnych do jazdy na rolach. Na rolki można się przesiąść po opanowaniu podstawowych umiejętności. 
  • rolki regulowane  –idealne dla dzieci oraz młodzieży. Możliwa jest regulacja do 4 rozmiarów. Dziecko może korzystać z rolek przez kilka sezonów. Zazwyczaj są to rolki rekreacyjne, wyposażone w łożyska typu ABEC-3 bądź ABEC-5. 
  • rolki z wymienną płozą – decydując się na tego typu produkt musimy pamiętać, że jest on bardzo uniwersalny w ciągu kilka chwili możemy zmienić rolki w łyżwy bądź. Rolki 2 w 1 pozwalają na spore oszczędności, można z nich korzystać zarówno w okresie zimowym, jak i letnim. 
  • rolki fitness –idealnie sprawdzają się podczas treningu nóg. Podczas jazdy pracują mięśnie ud i łydek. Dedykowane są zarówno osobom, które rozpoczynają przygodę z jazdą na rolkach, jak i dla takich, którzy od jazdy oczekują kształtujących figurę. Tego typu rolki wyposażone są w kółka o rozmiarze od 78 do 84 mm i łożyska ABEC5. 
  • rolki do szybkiej jazdy – jeśli, ktoś lubi mocne wrażenie ten produkt będzie właśnie dla niego. Produkt posiada duże koła, szybkie łożyska typu ABEC-9. 
  • rolki agresywne – służą do akrobatycznej jazdy w skateparkach, umożliwiają wykonywanie różnego rodzaju trików. Koła mają niewielkie rozmiary.