Rolki damskie a męskie

 
Jeszcze do niedawna producenci sprzętu sportowego nie stosowali podziału na rolki damskie i męskie. Produkowano rolki uniwersalne bez wyraźnego wskazania na płeć. Kobiet nie miały więc innego wyboru, jak korzystać z takich samych rolek jak ich partnerzy. 
 
Brak podziału produktów to duży błąd. Nie chodzi tutaj o kolorystykę, bo czerń jest tak uniwersalna, że pasuje do wszystkiego, ale o raczej pewne parametry fizjologiczne różniące kobiety od mężczyzn. Panie mają inny kształt stopy, mimo wszystko ich budowa jest bardziej delikatniejsza. Cieszy fakt, że zostało to dostrzeżone i wprowadzono wyraźny podział na rolki typu damskiego oraz rolki dedykowane Panom. Nie mówiąc już o rolkach dla dzieci, które są naturalnie zupełnie różne.

Czy się różną rolki męskie od damskich?

Różnic tak naprawdę jest kilka. Przede wszystkim inny jest zakres rozmiarów rolek. Produkty dedykowane dla pań dostępne są w rozmiarach od 36 do 42. Dla mężczyzn najmniejszy rozmiar rolek to 39, a największe 46 lub 47. Można też kupić rolki w rozmiarze 48. Wiele Pań, które maja stopę większą niż rozmiar 42, musi dobierać rolki w grupie męskiej. Niestety producenci kierują się w tym względem popytem. Produkcja większym rozmiarów, które rzadko są kupowane jest porostu nieopłacalna. Miłośniczki skatingu o większych stopach muszą więc radzić sobie same.

Rolki męskie różnią się od damskich wyprofilowaniem podeszwy. Męskie rolki ze względu na to, ze Panowie mają szersza stopę mają też szerszą podeszwę. Damskie natomiast są bardziej dopasowane są węższego kształtu kobiecej stopy.

Nie można też zapominać o kolorze rolek. Udowodniono, ze na ten aspekt bardziej zwracają uwagę kobiety. Panowie wybierają rolki w ciemnych kolorach. Kobieca kolorystka jest żywsza, zazwyczaj dominują tutaj barwy różowe czy białe. Choć i w męskich rolkach możemy spotkać odcienie kolorystyczne.

Ważną cechą jest waga rolek. Rolki nie mogą być zbyt ciężkie, bo będzie się w nich jeździć niewygodnie. Damskie rolki zazwyczaj są lżejsze od męskich modeli. Większość rolkowych modeli można z powodzeniem kupić w wersji zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Podział według płci zaczyna być powszechnym, ułatwiając zakup rolek.