Melatonina – najlepszy sposób na bezsenność


Bardzo wiele osób ma kłopoty ze zasypaniem, zbyt wczesnym budzeniem się. Powoduje to, że człowiek nie potrafi właściwie zregenerować się i odpocząć. Jakość snu może poprawić melatonina. Co należy wiedzieć o melatoninie? Czy faktycznie jest ona idealnym sposobem na bezsenne noce? 
 

Melatonina – co to jest?

Nazwa melatonina mylona jest z nazwą leku czy suplementu na sen. W rzeczywistości melatonina to nic innego jak naturalny hormon snu produkowany przez organizm każdego człowieka w szyszynce. Szyszynka ma wielkość grochu i znajduje się w środkowej części mózgu. Melatonina jest odpowiedzialna za sen w nocy. Produkowana jest pod wpływem ciemności. Oko przekazuje do mózgu informacje o impulsach świetlnych. Kiedy we krwi osiągnie ona odpowiedni poziom, człowiek robi się senny. Maksymalne stężenie melatoniny osiągane jest między godziną 24 a 3 nad ranem. Warto jednak zauważyć, że wraz z wiekiem spada ilość tego hormonu we krwi. Bardzo często na problemy ze snem skarżą się osoby starsze.


Niedobór melatoniny

Niedoboru melatoniny skutkuje zaburzeniami snu, co prowadzi do uczucia wyczerpania w ciągu dnia. Chroniczne niewyspanie przyczynia się również do pogorszenia stanu zdrowia. Organizm nie jest w stanie się zregenerować. 
Niedobór melatoniny bardzo często powoduje:
 • trudność z zasypianiem wieczorem
 • trudność z wybudzeniem się nad ranem
 • zmęczenie w ciągu dnia
 • problemy z koncentracją
 • pogorszenie ogólnego samopoczucia oraz kondycji fizycznej.

Problemy ze snem mogą wynikać z różnych przyczyn, dlatego warto wykluczyć wcześniej nerwicę oraz nastroje depresyjne. Aby mieć pewność, że cierpimy na niedobór melatoniny, warto zrobić badanie na stężenie tego hormonu. 
 

Preparaty z melatoniną czy pobudzające wydzielenie melatoniny?

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów z syntetyczną melatoniną. Zdaniem naukowców melatonina produkowana w laboratorium nie daje jednak takich samych efektów jak melatonina wytworzona przez organizm człowieka. Badania nad skutecznością suplementów melatoniny nadal nie są dostatecznie udokumentowane. Dużo lepsze działanie wykazują preparaty, które pobudzają produkcję naturalnej melatoniny oraz zmiana nawyków przed snem. 
 

Jednym z takich preparatów jest Good Sleep from Plants. Kompozycja zawarta w produkcie relaksuje i pobudzą organizm do produkcji naturalnej melatoniny. Good Sleep from Plants zapewnia przywrócenie równowagi rytmu dobowego. Stosowany przed snem wspiera również funkcje poznawcze. To naturalne połączeniem dwóch ekstraktów roślinnych – rozmarynu lekarskiego oraz liliowca rdzawego. Dodatkowo występuje wyciąg z szyszek chmielu, który pomaga uspokoić się, zredukować stres. Preparat nie uzależnia i nie powoduje uczucia rozbicia, które często są efektem ubocznym w przypadku stosowania preparatów ułatwiających zasypianie. W składzie znajduje się tylko to, co potrzebne, bez zbędnych wypełniaczy oraz konserwantów. Codzienna suplementacja poprawi jakość naszego snu, sprawiając, że wizja lepszego poranka stanie się rzeczywistością. 
 

Komu zalecany jest suplement Good Sleep from Plants?
 • osobom mającym problemy z zasypianiem
 • śpiącym niespokojnie
 • często budzącym się w nocy
 • nadmiernie pobudzonym przed snem
 • obciążonym stresem
 • prowadzącym intensywny tryb życia
 • osobom w podeszłym wieku.Zmiana nawyków

Warto jednak pamiętać, że aby uzyskać jak najlepsze efekty, warto zmienić swoje codzienne nawyki przed snem. Koniec z używaniem telefonów przed położeniem się do łóżka. Niebieskie światło emitowane przez wyświetlacz w telefonie i na ekranie komputera powoduje, że organizm jest rozbudzony. Szyszynka nie może zacząć wytwarzać hormonu snu. Czasami jest go zbyt mało, aby szybko zasnąć. Warto przed snem przygasić światła, przygotować się na sen. Wyciszyć swoje myśli. Łatwe zasypianie to również w dużej mierze zasługa rutyny. Najlepiej codziennie chodzić spać o tej samej porze. I to wcale nie powiedziano, że o 22.00. Organizm musi przyzwyczaić się, a wtedy automatycznie będzie nastrajał się do snu.