W jakim garnku gotować dziecku?


Gdy nadchodzi moment, kiedy dziecko zaczyna zjadać obiady wraz z nami, dostosowujemy do niego posiłki, które gotujemy. Czy to jednak wystarczy, aby zadbać o zdrowie i odpowiednią dietę maluszka? Nie do końca. Bardzo duże znaczenie dla naszych potraw ma to, w jakim naczyniu je przyrządzamy. Jak długo korzystasz z garnków, które posiadasz? Czy nie są one przypadkiem już zniszczone, zdrapane, albo co gorsza pordzewiałe? Jeżeli gotujesz w garnkach ze zdrapanymi powłokami albo widoczną rdzą, ryzykujesz zdrowiem całej rodziny, a szczególnie dziecka!
 

Najlepsze garnki dla rodzin z dziećmi

Kiedy już podejmiesz decyzję, że potrzebujesz nowego kompletu garnków, musisz dobrze przemyśleć jakich garnków potrzebujesz. Kupno najtańszych garnków z dyskontu to nie jest dobra droga. Takie naczynia szybko się zniszczą, a gotowanie w nich będzie utrapieniem. Potrawy będą przywierać przez cienkie ścianki i dno naczynia, a jedzenie będzie wiecznie smakować spalenizną.

Jeżeli zainwestujesz w odpowiednie garnki, będziesz je mieć na wiele lat. Najzdrowsze i często polecane do gotowania dla alergików oraz dzieci są garnki emaliowane. Szklista powłoka emaliowana zachowuje się jak szkło. Nie wchodzi w reakcję z żywnością, nie wydziela szkodliwych substancji i nie zmienia smaku potraw. W dodatku garnki emaliowane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Emalia nie posiada mikro szczelin, w których mogłyby rozwijać się bakterie, ta cecha ułatwia dokładne umycie naczynia.

Co jest ważne przy kupnie garnków?

  1. Grubość korpusu – Ważne, aby garnki emaliowane wykonane były z korpusa o grubości minimum 1 mm. Niestety, najtańsze garnki w dyskontach mają korpus o grubości ledwie 0,4 mm. Właśnie dlatego warto kupować garnki pewnych marek. Taką godną polecenia marką jest Belis. Garnki emaliowane Belis wykonane są z blachy o grubości minimum 1,2 mm, a możemy także zdecydować się na garnki premium, których korpus ma aż 2 mm. Minusem tak grubych naczyń, może być ich duża waga, to jednak także zaleta, taki garnek ciężej będzie przypadkowo zrzucić z blatu kuchennego. Gruby stalowy korpus przede wszystkim sprawia, że potrawy nie przywierają do dna naczynia i nagrzewają się równomiernie. 
  2. Powłoka – Powłoka emaliowana ma wiele cennych właściwości, jej jakość jednak może być różna. Dobrej jakości powłoka nie będzie się odbarwiać i będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne oraz kwasy. Taka jest między innymi powłoka „Symbio”, która znajduje się na garnkach Belis Eco-Ceramic. Powłoka jest niezwykle twarda i wytrzymała. Warta uwagi jest też powłoka ETC, czyli Easy To Clean, którą również oferuje marka Belis. Ta powłoka sprawia, że mycie jest niezwykle proste i jest zupełnie odporna na przebarwienia.  
  3. Pokrywka – Może się nie wydawać, ale wybór odpowiedniej pokrywki do garnka, to także ważny krok. Oczywiście, powinna być ona dopasowana do rozmiaru naczynia, ale to nie wszystko. Należy się zastanowić, czy wolimy szklaną pokrywkę z okuwanym rantem, czy może stalową, pokrytą emalią? Pokrywka emaliowana jest na pewno bardziej wytrzymała od szklanej i kiedy upadnie, co najwyżej narobi dużo hałasu. Decydując się jednak na nią musimy liczyć się z faktem że taka pokrywa jest nieprzezroczysta i nie posiada odpowietrznika, a więc utrudnia kontrolowanie potrawy wewnątrz naczynia. Szklana pokrywa natomiast wręcz przeciwnie, może się niestety łatwo stłuc, ale za to jej przezroczystość i odpowietrznik ułatwią nam pracę w kuchni.