Sandały dziecięce. Jak wybrać najlepsze sandały dla dziecka?


Rodzice dużą uwagę przywiązują do zakupu pierwszych butów. Warto pamiętać, że wybór obuwia sezonowego jest równie ważny. Źle dobrane buty mogą nie tylko powodować wady budowy stopy czy inne choroby, ale również przyczynić się do kontuzji. Latem warto kupić sandały dziecięce, podpowiadamy jak dobrać je właściwie. 
 

Sandały dla dziecka – czy warto kupić?

Pogoda latem bywa różna. Czasami mamy upały, które trwają nieprzerwanie kilka dni, a czasami intensywny deszcz. Wyższe temperatury notowane są tak naprawdę tylko w trzech miesiącach: czerwcu, lipcu i pierwszej połowie sierpnia. Potem witają nas już zimne poranki i wieczory. Naturalne jest, że wielu rodziców zwłaszcza małych dzieci zastanawia się, czy jest sens zakupu sandałów. Czy lepiej zastąpić je zwykłymi trampkami, czy bucikami typu slip on. Co więcej, stopy dzieci w ciągu kilku miesięcy szybko rosną, tak więc obuwie posłuży tylko na jeden sezon. Warto jednak pamiętać, że oszczędność w tym zakresie nie powinna być najważniejsza. Dziecku będzie nie wygodnie w całościowo zabudowanych butach. Naprawdę, jeśli zakup sandałów dla dziecka będzie przemyślany, potem mogą one posłużyć jako obuwie na zmianę.

Jak kupować sandały dla dziecka? Na co zwrócić uwagę?

Idealne sandały dla dziecka powinny przede wszystkim być dobrze dopasowane, czyli właściwie trzymać stopę na swoim miejscu. Zdecydowanie należy zrezygnować z kupowania dzieciom klapek. Klapki czy japonki powodują, że stopa podczas chodzenia w nienaturalny sposób napina się. Jest to odruch przytrzymujący but na nodze. Całkowicie odkryte obuwie nie chroni też przed urazami. Małe dziecko nie ma wprawy w chodzeniu tak jak osoby dorosłe, łatwo o upadki, zwłaszcza na nierównym podłożu.

Buty na lato dla dziecka powinny j zapewniać właściwą wentylację. Gdy jest gorąco, łatwo noga się poci. Wybierając sandały, musimy szukać modelu, który łączy stabilność, swobodę ruchów z dużym z dopływem powietrza. Ciekawym rozwiązaniem są modele z gumową podeszwą i zabudowanymi palcami. Nie tylko wentylują stopy, ale też chronią stopę przed uszkodzeniami oraz stłuczeniami. 
 
Kupując sandały, zwróćmy również uwagę na warunki, w jakich będą zakładane. Jeśli kupujemy sandały turystyczne, dobrze wybrać takie, które sprawdzą się podczas wędrówek. Sandałki piankowe czy gumowe sprawdzą się idealnie, w sytuacji, gdy wybieramy się na basen lub planujemy wypad nad wodę. Buty szybko wytrzemy i zaraz będą suche. Sandały dziecięce Crocs nie tylko łatwo się czyszczą, są wygodne ale również niezwykle lekkie.  Dziecko nie odczuwa obciążenia, dzięki temu  zachowuje swobodę ruchów. 

Warto zwrócić uwagę na modele z otwartymi palcami, które są zapinane na rzepy nie tylko wokół kostki, ale też na śródstopiu. Sandały przez pewien czas będą rosły razem z dzieckiem. Łatwo dostosujemy je do kształtu stopy maluszka. Dzieci mają jednak tendencję do tego, że chodząc w sandałach, wypychają palce poza podeszwę. Nie można do tego dopuścić, nie tylko ze względu na urazy, ale również ryzyko chorób – skrzywień stopy. Niektóre modele mają wzmocnioną piętę. To bardzo ważne, zwłaszcza gdy dziecko nie chodzi zbyt pewnie.