Plecak czy tornister do pierwszej klasy?


Już wkrótce zadzwoni pierwszy dzwonek. Pora wracać do szkoły. Zanim to nastąpi, trzeba się dobrze przygotować. Każdemu rodzicowi w takcie kompletowania wyprawki szkolnej przyjdzie zmierzyć się z dylematem – co kupić – plecak czy tornister do pierwszej klasy. Wielu niestety nierozróżniona tych dwóch pojęć i używa ich zamiennie. Co oczywiście jest błędem. Chcąc podjąć właściwą decyzję, poznajmy wady i zalety tych dwóch produktów. 
 

Tornister

Tornistry są  bardziej usztywnione od plecaka. Dzięki temu dziecko  bardziej mobilizuje się do utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Niweluje się przez to ryzyko kształtowania różnych wad – skrzywienia kręgosłupa. Usztywnienie pozwala również na równomierne rozłożenie ciężaru. Wszystkie potrzebne akcesoria z łatwością można w nim rozmieścić dzięki dużej ilości przegródek. Niestety tornister jest dość ciężki. W zależności od modelu może ważyć nawet powyżej kilograma. Jeśli do tego dorzucimy wagę podręczników, piórnika czy innych akcesoriów szkolnych jego ciężkość jest już dość spora. Pocieszający jest jednak fakt, że spora część dzieci dojeżdża do szkoły różnego rodzaju środkami transportu i nie musi ich dźwigać, idąc pieszo.

Plecak

Posiada liczne przegródki, jest lżejszy od tornistra. Dostępny jest w różnych wzorach, kolorach czy motywach. W zależności od modelu posiada usztywniane tył bądź nie. Jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, czy kupić plecak, czy tornister do pierwszej klasy, możemy wybrać opcję pośrednią, właśnie wybierając plecak z usztywnianym tyłem. Pozwoli to na utrzymanie właściwej postawy ciała, a co najważniejsze zeszyty czy podręczniki nie będą uwierały dziecko w plecy podczas użytkowania plecaka. Warto pamiętać, że plecak nieusztywniane, mimo że są mega lekkie nie będą dobrze przylegać do pleców tak jak tornister czy model z usztywnianym tyłem.

Plecak czy tornister – co wybrać? 

Podejmując decyzję, warto indywidualnie rozważyć poszczególne aspekty. Wizyta w sklepie może okazać się niezbędna. Dziecko idące do pierwszej klasy po przymierza poszczególne modele. Może się okazać, że bardziej spodoba mu się tornister niż plecak, albo wręcz przeciwnie. Zadaniem rodziców jest wybrać, taki model, który nie zniszczy zdrowia dziecka na samym stracie do szkoły i pozwoli mu na dalszy harmonijny rozwój. Powodzenia!