Wyprawka dla noworodka — czyli co warto kupić?


Skompletowanie wyprawki dla dziecka odpowiednio wcześnie to gwarancja gotowości do jazdy do szpitala w każdej chwili. Wystarczy chwycić torbę w dłoń! Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo przysporzy to jedynie niechcianego stresu. Z czego powinna składać się wyprawka dla noworodka?

Narodziny dziecka to dla każdego rodzica wydarzenie wręcz magiczne. Ta chwila, kiedy maluch znienacka pojawia się na świecie, pozostaje w pamięci na całe życie. Warto pamiętać jednak o tym, że należy odpowiednio przygotować się na ten czas. Przed narodzinami dziecka trzeba zadbać o wiele ważnych kwestii. Jedną z najistotniejszych jest skompletowanie wyprawki. Powinno znaleźć się w niej wszystko, co będzie niezbędne dla maluszka w pierwszych dniach jego życia. Wyprawka dla noworodka powinna być przede wszystkim dobrze przemyślana. Zabieranie do szpitala tysiąca akcesoriów stworzy tylko niepotrzebny balast i nieporządek. Jak więc powinna wyglądać kompletna wyprawka dla noworodka?

Wyprawka dla noworodka — co powinno się w niej znaleźć?

Wyprawka dla noworodka powinna zawierać wszystko to, co będzie potrzebne w szpitalu. Dotyczy to zarówno przyborów dla maluszka, jak i dla mamy. Podczas kompletowania wyprawki bardzo łatwo się pogubić. W końcu przy pakowaniu rzeczy do szpitala nagle wszystko wydaje się niezwykle niezbędne. Warto podejść jednak do tego zadania racjonalnie i rzeczywiście postawić tylko na najpotrzebniejsze rzeczy — resztę zawsze można dowieźć.

Co więc powinno znaleźć się w wyprawce? Korzystając z zaleceń Centrum Zdrowia Dziecka oraz wskazówek innych mam, można jasno stwierdzić, że najważniejszymi punktami na liście są:

  • pieluszki jednorazowe
  • przybory toaletowe
  • chusteczki nawilżane
  • ubranka dla noworodka (czapeczki, body, skarpetki, śpioszki itp.)
  • kocyk
  • kosmetyki dla noworodka.

Kupując ubranka, warto zadbać, by były dopasowane do pory roku. Dzieci urodzonych jesienią oraz zimą należy zabrać ciepły kombinezon — będzie niezbędny podczas powrotu do domu. Dla świeżo upieczonych mam z pewnością przydadzą się natomiast przede wszystkim wkładki laktacyjne.

Kiedy zacząć kompletowanie wyprawki?

Wiemy już, co powinna zawierać wyprawka. Pozostaje więc pytanie, kiedy właściwie należy zacząć ją kompletować? Tutaj niewskazany jest zarówno pośpiech, jak i prokrastynacja. Odkładanie tego na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem, ponieważ pod koniec ciąży często po prostu nie ma się już energii na zajmowanie się takimi sprawami. Wyprawka dla noworodka powinna być gotowa najpóźniej na miesiąc przed planowanym terminem porodu. Najlepiej więc zacząć kupować rzeczy około 3 miesiące wcześniej.