Jak przykleić płytki w kuchni? Jaki klej będzie niezbędny i bezpieczny?

 
Remont kuchni czy też jej urządzenie wiąże się ze specyficznym wykończeniem ścian. Otóż w miejscach, gdzie ściany są szczególnie narażone na wilgoć, ale i pryskający tłuszcz stosuje się bardzo często płytki ceramiczne. Tutaj pojawia się pytanie jak przykleić płytki w kuchni i jaki klej zastosować. Który rodzaj będzie bezpieczny i zapewni trwałe wiązanie? 

Klej hybrydowy-polimerowy – co warto o nim wiedzieć?

Przy wyborze kleju do montażu płytek do kuchni trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na rodzaj powierzchni, do której klejone będą materiały. W końcu płytki mogą się znaleźć na ścianach, ale i na podłodze, np. tam, gdzie stosowane jest ogrzewanie podłogowe. Oczywiście istotne znaczenie mają warunki klej musi być odporny po związaniu na działanie wilgoci, a ponadto wahania temperatury. Istotne znaczenie ma także elastyczność kleju, bo dzięki temu można niwelować drgania. Można zakupić klej hybrydowy w Ataszek.pl. Warto wiedzieć, że tego rodzaju klej w przeciwieństwie do polimerowego nie ma szkodliwych związków lotnych, stąd może być stosowany w pomieszczeniach takich jak kuchnia. Będzie zatem bezpieczny do stosowania w tym pomieszczeniu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju kleje mają stosunkowo niską odporność na temperaturę do 100 stopni. Dlatego blisko piekarnika warto stosować inne rozwiązanie, choćby silikony.

Jakie rodzaje klejów można wybrać do klejenia płytek w kuchni?

Nie tylko klej hybrydowy-polimerowy sprawdzi się do klejenia płytek kuchennych. Możliwości jest więcej i warto je poznać. Otóż można wybrać preparat cementowy. Jest to sucha mieszanka, którą trzeba rozrobić z wodą. Stosuje się ją przy montażu gresu podłogowego. Odpowiednim rodzajem kleju może być także dyspresyjny. Charakteryzuje się elastycznością i świetnie sprawdza się na odkształcalne powierzchnie. Z kolei klej na bazie żywic reaktywnych zapewnia świetną przyczepność. Klej cementowy sprawdza się na płytach karton-gipsowych do których przykleja się płytki kuchenne. Bardzo dobrze sprawdzi się klej hybrydowy-polimerowy w kartuszu. Będzie odpowiedni do płytek wielkoformatowych i sprawdzi się nawet na porowate powierzchnie.

Kiedy można kleić płytki na płytki?

Metoda montażu płytek na starych płytkach jest możliwa, o ile poprzednie zostały prawidłowo ułożone. Nowe płytki są gładkie i dobrze przylegają do podłoża, zatem ich naklejenie na stare płytki nie będzie stanowiło problemu. Dzięki takiej metodzie nie trzeba skuwać starych płytek, a to ma duże znaczenie, gdyż unika się wszędzie unoszącego się pyłu i sporej ilości odpadów remontowo-budowlanych. Jeśli montaż płytek został wcześniej wykonany nieprawidłowo, to pozostanie ich skucie i wykonanie całej pracy od zera. Na pewno generuje to nie tylko odpady, ale też znaczenie wydłuża czas wykończenia kuchni w płytkach.

Jak przykleić płytki w kuchni?

Pracę należy rozpocząć od umycia powierzchni ściany (lub starych płytek), następnie powierzchnię należy zmatowić i odkurzyć. W przypadku starych płytek stosuje się na nie papier ścierny, a następnie powstały pył usuwa się przy użyciu odkurzacza. Gdy powierzchnia jest już oczyszczona, to można przystąpić do nałożenia warstwy gruntującej. Dzięki niej klej lepiej się zwiąże. Przed zastosowaniem środka gruntującego trzeba pamiętać o jego dokładnym wymieszaniu. Klej stosowany w metodzie płytka na płytkę powinien charakteryzować się wyższą klasą przyczepności, min. C2, a także zwiększoną elastycznością – S1. W przypadku klejenia płytek ceramicznych na końcu należy wykonać jeszcze fugowanie, a także wypełnienie szczelin, gdzie łączenie narażone jest na wilgoć, silikonem. Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek zapewni solidne wiązanie.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów można wykonać wykończenie ścian czy też podłóg w kuchni w płytkach. Warto stosować najwyższej jakości kleje. Dzięki temu płytki będą naprawdę trwałe i nie będzie konieczności wykonywania remontu po krótkim czasie. Kuchnia nabierze wyjątkowego wyrazu, stanie się też bardziej funkcjonalna. W końcu płytki ochronią ścianę przed zabrudzeniem, a stosowane na podłodze będą łatwe do utrzymania w czystości. W tym przypadku należy pamiętać o wyborze materiału nienasiąkliwego jak gres czy płytki winylowe.