Jak urządzić plac zabaw w ogrodzie?

Przydomowy ogród to jedna z najistotniejszych przestrzeni dla dziecka, która wymaga umiejętnego zagospodarowania. Aby nie zmarnować jego potencjału, należy zadbać o to, aby sprawiał on przyjemność całej rodzinie, również ich najmłodszym członkom. Szczególnie dzieci mogą narzekać na nudę, gdyż nawet w słoneczne dni bardzo często nie mają pomysłu na zabawę. Aby zachęcić najmłodszych do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, warto stworzyć praktyczny i użyteczny plac zabaw, który idealnie wkomponuje się w aranżację ogrodu.

Czy warto mieć plac zabaw w ogrodzie?

Dzieci w każdym wieku uwielbiają spędzać czas aktywnie. W zabawach ruchowych nie chodzi tylko o to być, rozprawić się z doskwierającą nudą. Codzienna aktywność fizyczna jest dobra dla zdrowia i rozwoju poznawczego oraz wpływa na kształtowanie równowagi. Zabawa na placu zabaw to także świetny sposób na spożytkowanie nadmiaru energii, którą tryskają pociechy. Nic więc dziwnego, że wielu rodziców, którzy chcą, aby ich dzieci były aktywne i zdrowo się rozwijały, decyduje się na wyposażenie przydomowego ogrodu w plac zabaw. Na rynku istnieje szeroki wybór konstrukcji - plastykowe place zabaw, drewniane, które pozwalają na korzystanie z wielu różnych aktywności do zabawy i rozwoju. Wyposażenie placów zabaw można bardzo łatwo dostosować do indywidualnych potrzeb, możliwości i zainteresowań starszych i młodszych pociech.

Jak stworzyć w plac zabaw?

Zaleca się, aby w ogrodzie wydzielić osobną przestrzeń, w której zostanie stworzony plac zabaw. Najlepiej dla bezpieczeństwa, aby strefa zabawy znajdowała się w łatwo widocznym miejscu. Dzięki temu rodzic będzie mógł lepiej kontrolować, w jaki sposób bawią się jego dzieci. Nie może być to jednak miejsce o bardzo dużym nasłonecznieniu. Zabawa w pełnym słońcu nie tylko będzie męczyła maluszków, ale również starzała ryzyko odwodnienia czy udaru słonecznego. Place zabaw dla dzieci powinnny być nie tylko miejscem bezpiecznej zabawy, ale również interesować pociechę. Na rynku jest wiele różnych elementów do wyboru. Duże place zabaw mogą być dość kosztowne, dlatego warto wybrać takie modele, które będzie można rozwijać wraz ze stale rosnącym dzieckiem.

Jakie elementy powinny znaleźć się na placu zabaw?

Piaskownica

Starsze jak i młodsze dzieci uwielbiają zabawę w piasku. Można lepić zamki, robić babki czy pola. Taka zabawa stymuluje zmysły dotyku i wzroku, poprawia koordynację, rozwija wyobraźnię przestrzenną oraz kształtuje innowacyjne myślenie. Piaskownice to  także doskonałe miejsca, w których dzieci uczą się wspólnej zabawy i współpracy, wchodząc w pierwsze interakcje społeczne. Idealny sposób, bo przełamywania barier.

Huśtawka

Huśtawka to podstawowy elementem wyposażenia każdego placu zabaw. Huśtawkiuwielbiane niemalże przez wszystkie dzieci. Idealnie rozwijają zdolności motoryczne maluszków, pozytywnie wpływają na ich zmysły oraz pomagają im się skutecznie zrelaksować. Huśtawki pomagają również w budowaniu codziennych więzi i relacji, na przykład między rodzicami i dziećmi. Co więcej, są na tyle uniwersalne, że mogą być instalowane na różnych wysokościach, aby spełnić potrzeby małych i dużych dzieci.

Zjeżdżalnie

Trudno wyobrazić sobie ekscytujący plac zabaw bez takiego elementu jak zjeżdżalnia. Zjeżdżanie jest świetną zabawą dla dzieci, która pomaga rozwijać pewność siebie oraz kontrolę nad własnym ciałem. W zależności od potrzeb oraz możliwości dzieci możemy zainstalować różne zjeżdżalnie, od tych małych po duże bardziej funkcjonalne.  

Ścianka wspinaczkowa

Ścianka wspinaczkowa na placu zabaw świetnie sprawdzi się w przypadku maluchów, które nie boją się wysokości i lubią wspinać się na różne przeszkody. Bardzo często drewniane place zabaw na wyposażeniu mają ściankę czy linki wspinaczkowe. Pokonywanie poszczególnych etapów wymaga od dziecka nie tylko siły i sprawności, ale także dobrej koordynacji i mądrego myślenia. Dlatego też ścianka wspinaczkowa zarówno w tej podstawowej, jak i rozbudowanej wersji  jest świetna dla ogólnego rozwoju dziecka. Ścianka wspinaczkowa może być, stanowić oddzielną atrakcję lub być częścią większej konstrukcji małpiego gaju. Może też być na przykład wykorzystana jako alternatywa dla tradycyjnych schodków.

Dodatkowe elementy tematyczne

Wszelkiego rodzaju elementy tematyczne, takie jak domki, łodzie, samochody i akcesoria, takie jak teleskopy i uchwyty, są świetnym wsparciem dla kreatywności dzieci. To wszystko pobudza wyobraźnię dzieci i pozwalają przenieść się im w zupełnie inny świat. Dodatkowym elementem placu zabaw mogą być również: trampoliny, równoważnie, karuzele i odbijacze. Im większy plac zabaw, tym daje więcej możliwości kreatywnej i świetnej zabawy.