Domowe sposoby na kaszel u dziecka


Jako mama dwójki dzieci przerobiłam już różne sytuacje z przeziębieniem i kaszlem u dzieci w roli głównej. Kiedy pierwszy raz zachorował mój syn tak naprawdę nie wiedziałam co nam robić.
Synek miał sześć miesięcy jak się przeziębił po raz pierwszy i był to sam środek upalnego lata. Oczywiście przyczyna była banalna, bo włączona klimatyzacja w gabinecie lekarskim podczas wizyty kontrolnej. Syn przeziębił się. Pojawił się katar, łzawienie, brak apetytu, ciągłe marudzenie a w późniejszych okresie kaszel, gdy wydzielina zaczęła spływać mu do gardła. Od razu udaliśmy do lekarza.

Teraz gdy mój syn ma już ponad dwa lata dobrze wiem jak postępować w takich sytuacjach i mam swoje domowe sposoby na katar oraz kaszel u dziecka. O domowych sposobach na katar u niemowlaka pisałam wam już wcześniej.

Czy zawsze kaszel jest zły?

 

Przede wszystkim warto sobie uzmysłowić, że nie zawsze kaszel jest czymś złym. Kaszel jest naturalną reakcją organizmu i może pojawić się wówczas gdy do dróg oddechowych dostanie kurz czy jakiś okruszek. Dzieci jak i dorośli potrafią reagować kaszlem na kurz czy dym. Dzięki temu drogi oddechowe oczyszczają się również z zalegającej wydzieliny. 

Skuteczne domowe sposoby na kaszel 

Nawilżanie powietrza 

Oczywiście są również różne rodzaje kaszlu. W przypadku kaszlu suchego warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza. Suche powietrze jeszcze bardziej podrażnia. Dlatego też jeśli nie mamy nawilżacza możemy skorzystać z zwykłego pojemnika z wodą, który powiesimy przy kaloryferze. Możemy też zastosować mokre ręczniki na kaloryferze w okresie grzewczym. Wilgotne powietrze łagodzi suchy kaszel i znacznie pomaga w odkrztuszaniu wydzieliny.

Duża ilość płynów

 

Trzeba również podawać dziecku dużą ilość wody czy to zwykłej przegotowanej czy w postaci herbatek. Płyn rozrzedza wydzielinę przez co odkrztuszanie jest łatwiejsze. Oczywiście jako miłośniczka herbat ziołowych, podaję dzieciom herbatkę ziołową z lipy. Wywar z lipy ma działanie napotne, przeciwgorączkowe.

 

Inhalacje 

Ważne są również inhalacje, jeśli nie mamy inhalatora możemy posłużyć się termosem. Do termosu nalewamy wrzątek i dodajemy sól morską, może to być również jakiś olejek. Woda tak szybka się nie oziębi, dodatkowo będziemy mieli dużą większą kontrolę na termosem niż nad miską, którą małe dziecko może bardzo szybko wylać. Zresztą termos jest świetną alternatywą dla podgrzewcza do butelek – o zastosowaniu termosu pisałam wam tutaj.

Oklepywanie 

 

W przypadku kaszlu mokrego, należy oklepywać również delikatnie plecki dziecka, aby ułatwić odkrztuszanie.

Syropy bez recepty 

Gdy jest to spowodowane przeziębieniem i gdy dziecko nie może sobie poradzić z wydzieliną można mu podać mu syrop np. przy kaszlu mokrym. Dostępny jest bez recepty bardzo wiele leków, ale zawsze trzeba pamiętać aby był to lek dostosowany do wieku i potrzeb małego pacjenta. Wiem, że na pewno Mucosolvan Mini można podawać już od 1 roku życia.

Jeśli kaszel jest szczególnie uciążliwy najlepiej poradzić się lekarza i nie próbować leczyć dzieci na własną rękę może się przecież okazać, że nie jest to już zwykły kaszel ale zapalenie oskrzeli. Wtedy to lekarz zadecyduje jakie podjąć leczenie czy wystarczy syrop np. Mucosolvan Mini czy konieczne są jakieś inne środki w postaci antybiotykoterapii.