Jaki proszek do prania przy atopowym zapaleniu skóry?


Atopowe zapalenie skóry jest trudną do wyleczenia chorobą. Sterydy i inne maści działają maskująco nie likwidując tak naprawdę przyczyny. Wiadomo jednak, że alergeny działają drażniąco na skórę, dlatego w pierwszej kolejności należy je wyeliminować z otoczenia. Pierwszym zaleceniem dla rodziców dzieci z atopowym zapaleniem skóry jest zmiana proszku do prania na produkt hipoalergiczny. I tutaj pojawia się dylemat, jaki proszek do prania stosować przy AZS?


Hipoalergiczne środki do prania

Na rynku jest cała masa środków piorących. Nie wszystkie jednak sprawdzą się przy AZS. Przede wszystkim, środek do prania musi być hipoalergiczny. Wyróżnia się on innym, znacznie łagodniejszym składem oraz niższą zawartością detergentów oraz substancji zapachowych. Taka informacja zawsze umieszczana jest na opakowaniu produktu, więc bez trudu wybierzemy ten, który posiada takie właściwości.

Zaleca się też rezygnację z proszków do prania na rzecz żelu, kapsułek czy listków piorących. Proszek nie zawsze całkowicie rozpuszcza się w każdej temperaturze, co może prowadzić do bezpośredniego wniknięcia w głąb ubrania. Proszek dużo też trudniej wypłukać z ubrań. Kiedyś przeprowadziłam test. I okazało się, że nawet po 3, 4 płukaniach woda nadal się pieniła, co oznaczało, że środek piorący nadal był obecny w ubraniach. Nie trudno się domyśleć, że może to powodować uczulenie na proszek i być powodem zmian atopowych. Dużo lepszym rozwiązaniem jest więc wybieranie żeli, czy listów piorących.

 

Środki do prania o zapachu neutralnym

Kolejna rzecz to zapach proszku do prania. Środek piorący dla dziecka przy atopowym zapaleniu skóry powinien posiadać neutralny zapach. Dlaczego? Z prostego powodu. Można być też uczulonym na substancje zapachowe. Niestety tutaj odpada nam większość hipoalergicznych środków piorących dla dzieci tj. Lovela czy Jelp. A niestety wiele mam alergików zapomina o tym. Kupuje produkty hipoalergiczne, nadal jest alergia i szukają dalej przyczyn, a powodem są substancje zapachowe.

Idealny proszek do prania przy atopowym zapaleniu skóry

Trzeba próbować, zmieniać środki, sprawdzać składy, aby znaleźć idealny środek przy AZS. Świetnym rozwiązaniem są listki piorące Smart Eco Wash. Smart Eco Wash są hipoalergiczne i biodegradowalne. W swoim składzie nie zawierają rozpuszczalników, parabenów fosforanów,, 1,4-dioksan, zbędnych substancji pieniących, czy enzymów.Jeden listek odpowiada 40 gramom proszku do prania i działa podwójnie, jako środek do prania oraz środek zmiękczający tkaniny. Listki mogą być stosowane do wszystkich tkanin (oprócz wełny i jedwabiu). Stosowanie jest bardzo proste. Wystarczy oderwać listek i włożyć do bębna pralki przed praniem. Może być też używany do prania ręcznego. Listki mogą być stosowane zarówno w ciepłej jak i zimnej wodzie.

Smart Eco Wash zostały przebadane klinicznie, są bezpieczne już od pierwszych dni życia. Można więc prać ubrania niemowląt, czy osób ze zwiększoną wrażliwością skóry.

Środek piorący odpowiedni jest dla niemowląt z egzemą, AZS, czy dla osób uczulonych na składniki zawarte w „klasycznych, popularnych” proszkach do prania.

Warto go wypróbować, nie kosztuje strasznie dużo, a może się okazać, że to rozwiąże problem z uczuleniem i AZS.

Na koniec chcę tylko podkreślić, że zmiana detergentu nic nie da, jeśli nie zmienimy tez pewnych przyzwyczajeń. Po pierwsze zaleca się pranie ubrań dzieci oddzielnie od ubrań dorosłych. Po drugie, do odplamiania ubrań niemowlęcych nie powinno się stosować wybielacza, ponieważ jest on bardzo drażniący. Świetnie sprawdzi się szare mydło do zapierania plam oraz namaczanie.